Sporo mówi się ostatnio o tym, że sytuacja na rynku pracy zmieniła się zasadniczo. Dziś to pracodawcy szukają osób, które będą chciały pracować. Podobno chętnych znaleźć trudno, a potencjalni pracownicy mają coraz wyższe wymagania. Brak rąk do pracy w uprzywilejowanej pozycji stawia potencjalnych pracowników. W tej sytuacji coraz częściej pojawiają się pytania o zasadność funkcjonowania urzędów pracy. No bo po co szukać zajęcia dla osób bezrobotnych, skoro oni sami mogą bez żadnego trudu znaleźć pracę.

Teoretycznie mogą, ale jednak wciąż w rejestrach pośredniaków jest całkiem sporo osób długotrwale bezrobotnych. Powodów takiej sytuacji jest wiele i warto się nad tym problemem pochylić, bo zawodowe zaangażowanie tych osób w jakiejś mierze rozwiązywałoby między innymi problem braku rąk do pracy. Co ważniejsze, mogłoby pomóc również tym, którzy dziś wcale nie są zainteresowani powrotem na rynek pracy. Wśród długotrwale bezrobotnych są na przykład osoby, które mają zbyt niskie kwalifikacje zawodowe, by znaleźć satysfakcjonującą pracę. To, w połączeniu z nie najlepszym zdrowiem, mocno ogranicza możliwości. Pomóc mógłby jakiś kurs czy staż.

Inna grupa to kobiety, które zrezygnowały z pracy, by zająć się wychowaniem dzieci. Powrót do aktywności zawodowej po wielu latach po prostu je przeraża. Obawiają się o to, czy dadzą radę. Często potrzebują po prostu wzmocnienia interpersonalnych kompetencji, aby uwierzyć, że ich życie wraz z usamodzielnieniem się dzieci, wcale się nie skończyło. To tylko nowy etap.

Takim osobom trzeba pomóc. Każdej trochę inaczej. Komuś trzeba zapłacić za kurs, komuś innemu dać pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Innym pomoże rozmowa z psychologiem czy wizyta u fryzjera i kosmetyczki. Właśnie tak pomaga jaworznicki Powiatowy Urząd Pracy. I efekty tego zaangażowania najlepiej widać w statystykach.

W ogłaszanych co roku rankingach efektywności działań urzędów pracy jaworznicki Powiatowy Urząd Pracy zajął wysoką, drugą lokatę w województwie śląskim. Wśród urzędów pracy z całej Polski jest 15. Miejsce na podium dała urzędnikom wysoka efektywność kosztowa i zatrudnieniowa. Jest powód do dumy.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: