Liczba nowych zakażeń koronawirusem wciąż powoli spada. Niestety, nadal dużo przypadków kończy się zgonem.

12 maja w Jaworznie potwierdzono 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 3 osoby. W całej Polsce potwierdzono obecność wirusa u 4 255 osób. Zmarło 256 zakażonych.

Coraz lepsza sytuacja jest w jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym. 12 maja, rano zajętych było na oddziale covidowym 17 łóżek, a po południu 20. Na poprawę epidemiologicznej sytuacji wpływ mają przyśpieszone masowe szczepienia.

Dziennie w woj. śląskim szczepi się ponad 20 tys. osób. Jest to drugie miejsce po woj. mazowieckim pod względem dziennego szczepienia mieszkańców. W Jaworznie do 9 maja zostało zaszczepionych 28 129 osób, w tym 23 011 jedną dawką i 5 118 dwiema dawkami. Jest to bardzo dobry wynik, na który przekładają się utworzone dodatkowe punkty szczepień, które pojawiły się w naszym mieście. Już od kilku dni prężnie działa punkt szczepień w hali na Leopoldzie. – Szczepienia przebiegają bez zakłóceń i opóźnień. Mamy praktycznie zajęte wszystkie terminy do końca maja. Tygodniowo szczepimy 2,5 tys. osób. Nie odnotowujemy rezygnacji ze szczepienia – przyznaje Jacek Nowak, prezes ZLO w Jaworznie.

Od 11 maja działa też punkt szczepień uruchomiony w budynku ATElier Kultury w Centrum. Zorganizowany przez Szpital Wielospecjalistyczny może tygodniowo zaszczepić 500 osób. Od rana pojawiają się chętni do zaszczepienia, a kalendarz zapisów jest tam zapełniony do końca tygodnia. – Od razu zdecydowałam się na szczepienie. Chciałabym ochronić swoją rodzinę, bliskich, uważam, że każdy powinien tak postąpić. Jak groźny jest ten wirus, świadczą o tym statystyki zgonów. Poza tym wracam po przerwie do pracy w służbie zdrowia i chcę się czuć bezpiecznie – mówi Klaudia Baran, która zaszczepiła się właśnie w ATElier Kultury.

12 maja, w punkcie zorganizowanym przez firmę Pro4Med Sp. z o.o., a zlokalizowanym w hali MCKiS w Osiedlu Stałym zaczęto szczepić mieszkańców. Nie brakowało wśród nich ludzi młodych. Punkt ten będzie działał od godz. 8 do 20, a w miarę zapotrzebowania i dostaw szczepionek, możliwe będzie jego uruchomienie również w soboty i niedziele. Tygodniowo przewiduje się szczepić tam ok. 1350 osób.

Poprawa pandemicznej sytuacji skutkuje stopniowym znoszeniem obostrzeń. Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że niektóre obostrzenia zniesione zostaną wcześniej, niż planowano. – Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o osiem dni, na 21 maja, a od 28 maja czynne będą baseny i siłownie – poinformował wczoraj Mateusz Morawiecki.

Klaudia Baran przyjęła szczepionkę w ATElier Kultury | fot. Ewa Szpak

Od 15 maja w przestrzeni publicznej nie trzeba już będzie używać maseczek. Warto jednak pamiętać, że zasłanianie nosa i ust nadal jest obowiązkiem w zamkniętych pomieszczeniach oraz wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu społecznego.

W Jaworznie wciąż rozdawane są darmowe maseczki. Odebrać je można w 29 punktach rozmieszczonych w całym mieście. Maseczki dostępne są w Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach, a także w placówkach oraz powszechnych punktach szczepień Zespołu Lecznictwa Otwartego oraz Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. Maseczki trafiły do Jaworzna z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. – Z puli ponad 212 tys. sztuk, jaka trafiła do Jaworzna, część maseczek została już przekazana służbom mundurowym oraz miejskim jednostkom organizacyjnym obsługującym mieszkańców miasta. Każdy zgłaszający się w punkcie mieszkaniec może odebrać 3 maseczki dla siebie oraz po 3 maseczki na każdego deklarowanego członka najbliższej rodziny (małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo). Maseczki będą rozdawane do wyczerpania zapasów – zapowiada Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Najmłodsi uczniowie od blisko dwóch tygodni uczą się stacjonarnie. Na 10-dniową kwarantannę trafiła jedna z klas w SP 6. Od poniedziałku do szkół wrócą starsi uczniowie szkół podstawowych. Na razie uczyć się będą w systemie hybrydowym.

Grażyna Dębała, Ewa Szpak

| fot. Ewa Szpak