Jaworzniccy radni i wicemarszałek województwa śląskiego, Dariusz Starzycki, spotkali się z przedstawicielami spółki Tauron Wydobycie, by rozmawiać o tym, czy w nadchodzącym sezonie grzewczym węgla dla jaworznian będzie wystarczająco. W spotkaniu udział wzięli Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie S.A., i Piotr Potoniec, dyrektor ds. handlu, oraz jaworzniccy radni Anna Lichota, Wiesław Więckowski i Dawid Domagalski. Na spotkaniu udało się ustalić wspólny plan działania. Wszystko wskazuje na to, że jaworznianie nie muszą się obawiać o nadchodzący sezon zimowy.

Podczas spotkania poruszono m.in. problem braku dostępności ekogroszku, przeznaczonego do kotłów automatycznych. – Rozmowy dotyczyły deficytu węgla opałowego dla gospodarstw domowych, spowodowanego zakazem importu węgla rosyjskiego do Polski, w wyniku wojny w Ukrainie. W trakcie spotkania zastanawialiśmy się nad rozwiązaniami, które ułatwią mieszkańcom możliwość zakupu, m.in. ekogroszku oraz ograniczą zakup tego opału przez firmy odsprzedające go za wyższe stawki – mówi radny Dawid Domagalski. Na spotkaniu omówiono możliwość udostępnienia ewentualnego kupna dla osób chorych i niepełnosprawnych, które mają największy problem z dostępnością zakupu. Przedstawiciele miasta zadeklarowali swoją pomoc i koordynację ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Prezes Jacek Pytel przedstawił aktualną sytuację produkcyjną w spółce. Choć sprzedaż węgla wzrosła kilkukrotnie, to wciąż przewyższa ją popyt na ten surowiec na rynku lokalnym. Przedstawiciele Tauron Wydobycie opowiedzieli także o wprowadzonych i planowanych w niedalekiej przyszłości rozwiązaniach w organizacji sprzedaży, które usprawnią i ułatwią zakup opału mieszkańcom Jaworzna. – Wśród wielu rozwiązań planowane jest wprowadzenie już od czerwca wymogu okazywania przez kupującego węgiel poświadczenia o złożeniu deklaracji emisyjności budynku (CEEB) oraz ograniczenia w ilości zakupywanego węgla przez pojedynczych klientów. Rozwiązania te mają umożliwić zakupy większej liczbie osób, przy równoczesnej eliminacji zakupów przez mniejsze firmy w celu dalszej odsprzedaży, jak i ograniczenie sytuacji, gdy ktoś kupuje węgiel powyżej własnych potrzeb – mówi Marcin Maślak z  Tauron Wydobycie S.A.

Prezes Jacek Pytel potwierdził także, że w ZG Sobieski od września planowany jest wzrost produkcji, by odpowiednio zabezpieczyć potrzeby mieszkańców przed nadejściem zimy. To powinno zwiększyć dostępność węgla na rynku lokalnym. Już wiadomo, że podobne spotkania będą kontynuowane.

Ustalono również możliwość zorganizowania kolejnego takiego spotkania jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego – potwierdza Marcin Maślak.

Natalia Czeleń 

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o tym, jak zabezpieczyć opałowe potrzeby mieszkańców | fot. Tauron Wydobycie SA