W weekend, 11 i 12 grudnia, w remizie OSP w Byczynie, 24 wolontariuszy uwijało się przy odbieraniu paczek od darczyńców i rozwożeniu ich potrzebującym rodzinom z naszego miasta. W czasie „Weekendu Cudów” obdarowano aż 35 rodzin! Paczki zawierały żywność, środki czystości, przybory szkolne, sprzęty RTV i AGD (głównie lodówki, pralki) oraz zabawki.

Dodatkowo każde odwiedzone przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki gospodarstwo domowe otrzymało choinkę od Nadleśnictwa Chrzanów. – W tej edycji Szlachetnej Paczki mieliśmy 35 zgłoszonych rodzin oraz 35 darczyńców. Potrzebowaliśmy przede wszystkim żywności, środków czystości, chemii gospodarczej, ale także przedmiotów większych gabarytów, takich jak: laptopy, pralki, lodówki, biurka, komody czy szafy – wylicza Karolina Pyrzanowska, liderka rejonu Jaworzno „Szlachetnej Paczki”.

Za powodzenie akcji odpowiadał cały sztab wolontariuszy, a także darczyńcy. Pracy było mnóstwo. Wolontariusze wraz z liderem rejonu przez ostatnie miesiące zajmowali się znajdowaniem rodzin w potrzebie. Posiłkowali się przy tym informacjami pozyskanymi od pracowników instytucji pomocowych, które działają w naszym mieście, ale także od bliskich i znajomych osób potrzebujących wsparcia. Od października do grudnia wolontariusze „Szlachetnej Paczki” odwiedzali rodziny, rozmawiali i poznawali życie oraz potrzeby ubogich jaworznian. Inni w tym czasie planowali „Weekend Cudów”, czyli finał akcji. Trzeba było zatroszczyć się o mnóstwo spraw organizacyjnych, ale też zadbać o ciepły posiłek i herbatę dla wszystkich pomagających. Nieocenionym wsparciem byli też pomocnicy noszący paczki w magazynie oraz kierowcy, którzy je przewozili. To zadanie wzięli na siebie między innymi strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Byczyny, Jelenia i Ciężkowic, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie, strażnicy ze Straży Miejskiej, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz osoby prywatne.

Udział w akcji charytatywnej wzięły też firmy i osoby, które przygotowały małe podarunki dla darczyńców. Weekend cudów nie byłby jednak możliwy, gdyby nie hojni darczyńcy, którzy ochoczo przystąpili do działania i spełniali marzenia potrzebujących rodzin.

Przez cały weekend wolontariusze odwiedzali rodziny i wręczali świąteczne paczki. Był to szczególny czas radości i refleksji dla wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Po wszystkim strudzeni wolontariusze i darczyńcy świętowali sukces. „Weekend Cudów” nie oznacza jednak końca pracy. Wolontariusze muszą jeszcze skrupulatnie opisać swoje wrażenia po dostarczeniu paczek. Poza tym w miarę możliwości utrzymają kontakt z rodziną, jeśli ona z kolei wyrazi na to zgodę.

– Jaworzno jest naprawdę wyjątkowe. Na hasło „Szlachetna Paczka” wiele serc się tutaj otwiera – opowiadała Karolina Pyrzanowska.

Natalia Czeleń

| fot. archiwum prywatne

Zobacz także: