Uczniowie z 11 szkół podstawowych i 3 gimnazjów wzięli udział w dziewiątej edycji Miejskiego Konkursu Historycznego “Z dziejów mojego miasta”, który odbył się 15 marca w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna.

Uczniowie szkół podstawowych mieli wykazać się w teście wiedzą o naszym mieście.

W tym roku uczniowie podstawówek reprezentowali dobry poziom. Mogli przygotować się z podanej przez nas literatury. Kilka dni przed konkursem zorganizowaliśmy dla nich wizytę w muzeum – mówi Elżbieta Trojan, historyk z jaworznickiego muzeum i organizator konkursu.

Konkurs jest dość trudny. Startowałem przed rokiem, ale średnio mi poszło i w tym roku chciałem się zrehabilitować. Udało się – przyznaje Aleksander Jóźwik z 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 19, zdobywca pierwszego miejsca w młodszej kategorii wiekowej.

Za nim uplasowali się: Wiktoria Białoń z 7 klasy SP nr 20 i Adam Brożek z 6 klasy SP nr 14. Nagrodzeni zostali też: Norbert Rudnicki z 7 klasy SP nr 6 i Justyna Taranek z 6 klasy SP nr 1.

Uczniowie, którzy zdecydowali się na przygotowanie prezentacji, przyznają, że spędzili sporo czasu, szukając informacji o mieście.

Napracowałem się nad prezentacją. Wyszukałem sporo informacji historycznych, nawet mnie zaskoczyły – przyznaje Kacper Czepiel, uczeń 3 klasy gimnazjum w SP nr 13, zdobywca 3 miejsca.

W mojej prezentacji rozpocząłem od informacji historycznych i przeszedłem do współczesności. Podkreśliłem, że nasze miasto jest przyjazne dla rowerów, nowoczesne i bezpieczne – wylicza Jakub Kondoszek z 2 klasy gimnazjum w SP nr 20, który zajął 2 miejsce.

Na pierwszym miejscu znalazł się Przemysław Kawka z 3 klasy gimnazjum w SP nr 2.

Honorowy patronat nad konkursem sprawowali prezydent Jaworzna i dyrektor sosnowieckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: