Lekarze i dietetycy alarmują. Dzieci w Polsce tyją najszybciej spośród ich europejskich rówieśników. Tymczasem nadwaga i otyłość mają fatalne skutki dla zdrowia. Cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca to tylko niektóre powikłania, wynikające z nadmiaru kilogramów.

Profilaktyczne akcje związane z otyłością u małych jaworznian prowadzili już specjaliści z Zespołu Lecznictwa Otwartego oraz Szpitala Wielospecjalistycznego. Teraz do współpracy w walce o zdrowie i sylwetkę zapraszają specjaliści z „Palety Diet”.

Programem objęte zostaną dzieci i młodzież w wieku od 11 do 15 lat. W ramach akcji „Stop Otyłości Dziecięcej” przeprowadzone zostanie szkolenie w formule online. Dietetyczki zapraszają do udziału wszystkie jaworznickie podstawówki.

– Szkołom, które zgłoszą chęć udziału w akcji, udostępnimy materiały składające się z nagrania video połączonego z prezentacją wizualną. Nauczyciele z kolei udostępnią je rodzicom oraz starszym uczniom – zapowiada dr n. o zdr. Patrycja Kłósek-Bzowska z „Palety Diet”.

Niestety, z badań wynika, że dzieci i młodzież coraz częściej dotyka problem otyłości, która uznawana jest już za chorobę cywilizacyjną. W Polsce występowanie nadmiernej masy ciała wśród dzieci w grupie wiekowej od 2 do 7 lat przekracza średnią europejską. Specjalistki z „Palety Diet” przekonują, że problemy z wagą u najmłodszych biorą się przede wszystkim z nieprawidłowo zbilansowanej diety.

– Nadwaga i otyłość młodych ludzi wynika ze złych nawyków żywieniowych zapoczątkowanych już w okresie ich dzieciństwa – przekonuje Patrycja Kłósek-Bzowska.
Zadaniem bezpłatnego szkolenia „Stop Otyłości Dziecięcej” jest dotarcie do jak największej liczby nauczycieli i rodziców. To właśnie oni mają największy wpływ na nawyki żywieniowe dzieci oraz młodzieży.

– Nie każdego rodzica stać na opłacenie profesjonalnego dietetyka. Dlatego też w ramach naszego szkolenia podpowiemy, jakie pierwsze kroki rodzice powinni wykonać na drodze po zdrowie swoich dzieci – mówi dr Patrycja Kłósek-Bzowska.

Szkolenie wypełnione będzie praktycznymi wskazówkami i dawką teoretycznej wiedzy, które łatwo będzie można wdrożyć w codziennym życiu. Pozwoli to zapanować nad nadmiernie rosnącą wagą dzieci i uniknąć w przyszłości wielu poważnych chorób, jak np. cukrzyca.

Specjalistki z dziedziny dietetyki klinicznej oraz psychodietetyki omówią konsekwencje otyłości dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wskażą też, jaka jest rola rodziny i nauczycieli w motywowaniu dzieci do zmiany nawyków żywieniowych. Dadzą praktyczne wskazówki do tworzenia przykładowego jadłospisu dla dzieci i młodzieży.

W akcji udział bierze już 25 szkół z czterech województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i podkarpackiego.

Warto wspomnieć, że akcję walki z otyłością u dzieci od kilku lat prowadzi w naszym mieście także jaworznicki Zespół Lecznictwa Otwartego. ZLO realizowało m.in. program „Mam apetyt na zdrowie”, w ramach którego opieką objęto przedszkolaki. Badania przeprowadzone w Jaworznie wykazały, że na nadwagę lub otyłość cierpiało około 23 proc. jaworznickich przedszkolaków. Rodzice, dzieci oraz personel przedszkolny brali udział w warsztatach prowadzonych przez dietetyka, psychologa i fizjoterapeutę. Specjaliści ze ZLO prowadzili też kampanię wśród rodziców i uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. W listopadzie ubiegłego roku odbyło się spotkanie dietetyka z dziećmi z klas drugich z trzech szkół podstawowych. Z problemem otyłości wśród jaworznickich dzieci walczą też medycy z Oddziału Pediatrii Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Natalia Czeleń

W ramach programu dietetyczki podpowiedzą, jak zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę dzieci i młodzieży
| fot. Materiały prywatne

Zobacz także: