W tegorocznej edycji „Akcji Lato w MieścieMCKiS Klub „Pod Skałką” realizował program pod hasłem „WAKACYJNA ART. PRZYSTAŃ”. Nasi podopieczni brali udział w licznych warsztatach, gdzie mieli okazję poznać wiele ciekawych technik plastycznych. Wykonali: marynistyczne dekoracje techniką decoupage, skarbonki techniką scrapbookingu, asamblaże inspirowane wakacyjną przygodą, zawieszki w kolorze blue. Dzieci wykonały szyldy z pierwszą literą swojego imienia — poznali technikę embossingu, pozłacania i posrebrzania. Stworzyły brokatowe obrazy i letnie biżutki. Kolejną techniką, którą poznali uczestnicy wakacyjnych zajęć to pirografia, gorącymi stemplami ozdabiali drewniane ramki — warsztaty wymagały dużego skupienia i cierpliwości, a jednocześnie były doskonałym relaksem. Dwukrotnie wyjeżdżaliśmy do Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. W Naukobusie — mobilnym laboratorium poznaliśmy tajniki luminescencji. Mogliśmy „pospacerować” po planetach Układu Słonecznego, zobaczyć wnętrze Słońca. Było to ciekawe spotkanie z astronomią, chemią i fizyką. Kolejne spotkanie w Domu Kultury to warsztaty, podczas których dzieci tworzyły żelowe świece.

Na przełomie lipca i sierpnia realizowano projekt pod nazwą „Świetlicowe wakacje z modą”. Uczestnicy zajęć przerabiali swoje ubrania, dając im „nowe życie”. Uczyli się: projektować, szyć na maszynie, malować na tkaninie. Warsztaty zakończono pokazem mody, gdzie każdy uczestnik zaprezentował swój wakacyjny strój.
Gry i zabawy „Bez prądu” urozmaicały czas wakacyjnych zajęć, podczas których bawiono się w teatr, śpiewano, grano w gry planszowe. Było wiele łamigłówek i zabaw, które m.in. przygotowały dzieci, a krótkie spacery w upalne dni chłodziliśmy pysznymi lodami.
Nie mogło zabraknąć wyjazdów do Multikina i wycieczek autokarowych poza miasto. Uczestniczyliśmy w dwóch seansach filmowych: „Niezgaszalni”, „Lena i Śnieżek”.
Odwiedziliśmy Centrum Kultury i Nauki w Katowicach — Bajkę Pana Kleksa, Wioskę Indiańską „Arapaho” położoną w Dolinie Rezerwatu Potoku Rudno na Paśmie Orlej, Funzeum w Gliwicach oraz Osikową Dolinę w Koziegłowach.

To były dni pełne wrażeń, eksperymentów, wesołej zabawy z mnóstwem ruchu, z domieszką magii, kolorów, zapachów i dużą dawką kreatywności.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miłe i bardzo energetyczne spotkania.

Ewelina Karweta

 

Zobacz także: