Jaworznianie hucznie świętowali 612. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Organizacją rocznicowego festynu zajęli się pracownicy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu oraz działacze Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza św., odprawiona w parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej. O oprawę muzyczną zadbał jaworznicki chór „Sokół”.

Następnie pod pomnikiem Grunwaldu złożono kwiaty. – Wydarzenia spod Grunwaldu przypominamy od blisko 20 lat. Dzisiejsza uroczystość nabrała niezwykłego kontekstu ze względu na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wydarzenia, które miały miejsce pod Grunwaldem w 1410 r., pokazały, że narody, które potrafią się jednoczyć, są w stanie stawić czoła najeźdźcy i ostatecznie zwyciężyć – mówi Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie i prezes TPMJ.

Kolejnym punktem obchodów był wspólny przemarsz pod Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. Udział w nim wzięli muzycy Orkiestry Dętej TAURON Wydobycie S.A., konny orszak Ośrodka Jeździeckiego „Ciężkowice” Jaworzno, przedstawiciele władz miasta i mieszkańcy. Tam na wszystkich czekało obozowisko, w którym stoczono rycerskie walki. Było też przeciąganie liny, a chętni mogli spróbować sił przy stanowisku pracy mincerza, skórnika czy kowala.

Atrakcją festynu było spotkanie z przedstawicielami Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. Zajmują się oni odtwarzaniem wydarzeń, zwyczajów i kultury przełomu XIV i XV wieku.
W trakcie festynu prezentowaliśmy średniowieczne zabawy, przedmioty codziennego użytku oraz rekonstrukcję zbroi z przełomu XIV i XV wieku – opowiada Jan Grobner z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Każdy uczestnik imprezy mógł przymierzyć zbroję i poczuć się jak rycerz. Można też było stoczyć rycerski pojedynek i dowiedzieć się sporo o uzbrojeniu średniowiecznych rycerzy. – Miecz, który pokazywaliśmy w trakcie festynu, to miecz jednoręczny, który waży około 1,2 kg. Standardem były miecze ważące do 2,5-3,5 kg i takie też wykorzystano w bitwie pod Grunwaldem – tłumaczy Jan Grobner.

Najmłodsi mieszkańcy wzięli udział w zabawach plebejskich. Było przeciąganie liny i strzelanie z łuku oraz wyścig na nartach bolkowskich. – Do jednej pary nart wpina się więcej niż jedna osoba i zabawa polega na tym, by wszyscy przeszli w tych nartach razem określony dystans. Wymaga to skupienia i skoordynowania ruchów wszystkich uczestników wyzwania – tłumaczy pan Jan.

Uczestnikom wydarzenia czas umilały także występy jaworznickich zespołów śpiewaczych. W Szczakowej wystąpiły Szczakowianki, Jaworznianki i Dobrzanki. Nie zabrakło również warsztatów ceramicznych czy plastycznych prowadzonych przez instruktorów z MCKiS dla najmłodszych mieszkańców. – Festyn „W rocznicę Grunwaldu” to już tradycja. Niezmiernie cieszymy się, że mieszkańcy miasta tak chętnie uczestniczą w organizowanym m. in. przez MCKiS wydarzeniu. Bardzo zależy nam, by każdy znalazł tutaj coś dla siebie, stąd program rocznicowego pikniku jest bogaty i zróżnicowany. Warto kultywować pamięć o tak przełomowych wydarzeniach w historii naszego kraju jak zwycięska bitwa pod Grunwaldem – mówi Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Natalia Czeleń

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko kowala
| fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: