Już po raz ósmy w Polsce obchodzić będziemy 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tego dnia, w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jednostka WiN działała również w naszym mieście. Dowodził nią Kazimierz Curyło “Znicz”. Jego stryjeczny wnuk, Łukasz Curyło, prezes Stowarzyszenia Katolickiego Przyjaźń Jaworznicka, dołożył wielu starań, żeby tym przez lata zapomnianym bohaterom również w naszym mieście został oddany należyty hołd. Stowarzyszenie już od 2011 roku organizowało obchody tego święta, ale dopiero nawiązanie ścisłej współpracy z Jaworznicką Inicjatywą Narodową zaowocowało zorganizowaniem w 2015 roku I Jaworznickiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenie objęte jest patronatami honorowymi prezydenta Pawła Silberta i posła Dariusza Starzyckiego. W tym roku marsz organizowany będzie po raz czwarty. Główna część obchodów zaplanowana jest na niedzielę, 4 marca.

Najpierw tradycyjnie odprawiona zostanie o godz. 12.00 msza św. w kolegiacie świętych Wojciecha i Katarzyny. Po mszy, ok. 13.15 wyruszy marsz, który przejdzie z Rynku ulicami Królowej Jadwigi i Kolejową przez rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego, następnie Rzemieślniczą na rondo Żołnierzy Wyklętych, a później Matejki, Grunwaldzką i Zieloną z powrotem na Rynek, gdzie przed pomnikiem Niepodległości zaplanowane są uroczystości.

Tegoroczne obchody jak zwykle obfitują w wydarzenia towarzyszące. Już od 20 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawy “Rzeź Wołyńska” oraz “Żołnierze Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej w Służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej” udostępnione przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Od 1 marca w Klubie MCKiS-u Wega w Ciężkowicach, który tradycyjnie włącza się w obchody, pokazana będzie wystawa “Niezłomni”. Ciekawe wydarzenia zaplanowano na sobotę, 3 marca, w CK Teatrze Sztuk. Wystąpi krakowski raper Tadek (Tadeusz Polkowski) z koncertem “Ostatni rozkaz”. Wstęp jest darmowy! 7 marca dr Kornelia Banaś z katowickiego IPN-u zaprasza na wykład “Żołnierze Wyklęci”, a 15 marca również w MBP zapowiada się niezwykle ciekawe spotkanie z Krzesimirem Dębskim pt. “Nic nie jest w porządku. Wołyń-moja rodzinna historia”.

Tekst: Dawid Litka