Barwne i radosne Orszaki Trzech Króli przemaszerowały w niedzielę, 6 stycznia w dzielnicach Jaworzna.

Taka forma świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego pojawiła się w Polsce w 2009 roku, jednak inicjatywa zrodziła się wcześniej w prowadzonej przez stowarzyszenie Sternik warszawskiej szkole dla chłopców Żagle. W 2005 r. uczniowie tej placówki przygotowali szkolne jasełka, które w 2008 r. zostały wystawione na deskach teatru Studio Buffo. W kolejnym roku pojawił się pomysł, żeby wyjść z jasełkowym przedstawieniem na ulice Warszawy i zaangażować we wspólne kolędowanie mieszkańców i turystów. Dwa lata później do akcji dołączyło pięć kolejnych miast, a już w 2013 r. Orszaki Trzech Króli maszerowały poza granicami Polski.

W tym roku barwne korowody pojawiły się w 752 miejscowościach w naszym kraju i wzięło w nich udział ponad 1,2 mln osób! Orszaki zorganizowane zostały także w kilkudziesięciu miastach w Europie, Afryce
i obu Amerykach.

W Jaworznie święto Trzech Króli obchodzone jest w takiej formie w kilku dzielnicach. Oficjalnym partnerem organizowanej przez Fundację “Orszak Trzech Króli” ogólnopolskiej akcji jest w naszym mieście parafia św. Krzyża w Jeleniu. Tam orszak wyruszył już o godz. 9.45 spod Szkoły Podstawowej nr 22. Królowie jechali w bryczce, a za nimi maszerowali mieszkańcy na czele z orkiestrą dętą. Najbardziej liczny orszak, organizowany przez Kolegiatę świętych Wojciecha i Katarzyny w centrum, wyszedł na Rynek ok. godz. 13.15, po uroczystej mszy św., której przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej, ks. Grzegorz Kaszak. Wśród uczestników byli też m.in. Monika Bryl, zastępca prezydenta miasta, radni i przedstawiciele wielu stowarzyszeń i organizacji.

Organizatorami obchodów w centrum, oprócz parafii św. św. Wojciecha i Katarzyny były Urząd Miasta i Miejskie Centrum Kultury i Sportu, a partnerem wydarzenia zostało Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń
Jaworznicka. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął ks. bp Grzegorz Kaszak.

Ciekawe wydarzenie towarzyszyło uroczystości Objawienia Pańskiego w Stowarzyszeniu Betlejem w Dąbrowie Narodowej. Tam z inicjatywy nieformalnej grupy biegaczy Night Runners, zorganizowany został I Bieg za Gwiazdą. W 10-kilometrową trasę ruszyło 100 uczestników. Bieg poprzedzony był wspólnym kolędowaniem, a po dotarciu na metę sportowcy mogli posilić się grochówką, słodkimi babeczkami i gorącą herbatą.

Młodzieżowy orszak z biskupem

Największy z jaworznickich orszaków, zorganizowany przez Kolegiatę świętych Wojciecha i Katarzyny, odbył się pod patronatem biskupa naszej diecezji, ks. Grzegorza Kaszaka.

Po odprawionej o godz. 12.00 mszy św. uczestnicy ulicznych jasełek przeszli spod kościoła wokół Rynku i zgromadzili się przed sceną, na której wystąpiła schola z parafii w centrum prowadzona przez Martę Stępniewską i ks. Adriana Piętkę. Tegoroczny orszak wzbogacony był o sceny z jasełek przygotowanych przez młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II. Uczniowie pokazali trzy sceny z Ewangelii. Pierwsza z nich, w której pasterze wyruszają, żeby odszukać narodzonego Jezusa, przedstawiona była w kościele. Po niej cały orszak wyszedł ze świątyni za gwiazdą. Przed Miejską Biblioteką Publiczną mogliśmy zobaczyć jak trzej mędrcy ze wschodu trafiają przed oblicze Heroda, który (za namową diabła) postanawia zabić nowo narodzone dziecko, mające zostać królem żydowskim. W ostatniej scenie królowie docierają do stajenki, gdzie oddają pokłon małemu Chrystusowi.

Jasełka przedstawione były w sposób żartobliwy, z użyciem młodzieżowego języka, co ewidentnie spodobało się widowni.

Wykorzystaliśmy sceny z jasełek, które uczniowie wcześniej przedstawiali w swojej placówce. Trzeba przyznać, że młodzież wyjątkowo chętnie zaangażowała się w to wydarzenie. Młodzi nie mieli oporów, żeby wystąpić przed ludźmi i podeszli do tematu na takim luzie, że byłem zdziwiony – mówi ks. Zbigniew Słowikowski, który wspólnie z ks. Waldemarem Kusiem przygotowywał młodzież do występów.

Biegli za gwiazdą

Ciekawe wydarzenie towarzyszyło obchodom święta Objawienia Pańskiego w Stowarzyszeniu Betlejem. Z inicjatywy biegaczy z grupy Night Runners zorganizowany tam został stuosobowy wieczorny Bieg za Gwiazdą. Śmiałkowie mieli do pokonania 10 km. Start i meta mieściły się przy budynku Betlejem. Bieg nie miał charakteru zawodów, a każdy z uczestników otrzymał przygotowany przez wspólnotę pamiątkowy drewniany medal w kształcie korony z ceramiczną gwiazdą betlejemską. Biegaczy w drogę odprawił znany podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów, Jan Mela, który już tradycyjnie odwiedził
wspólnotę Betlejem w święto Trzech Króli.

Bieg pełen wrażeń, radości i świetnych ludzi. Pomimo mrozu panowała gorąca atmosfera. Wspaniała inicjatywa, warto wziąć w niej udział za rok – przekonuje Izabela Surmik, jedna z uczestniczek.

Przyjechaliśmy z całą rodziną. Fantastyczny bieg ze świetną atmosferą! Nawet pięcioletnia córka, Emilka, choć oczywiście nie biegła, jest zachwycona tym wydarzeniem – mówi Sebastian Wika z klubu Czterdziestolatek Tychy

Na zawodników na mecie czekał gorący poczęstunek i pyszna herbata ze świeżym rozmarynem, tymiankiem, goździkami, sokiem malinowym i miodem.

Tekst: Dawid Litka

Scenki dramy w Jeleniu

Już po raz szósty w parafii świętego Krzyża w Jeleniu miała miejsce barwna parada Orszaku Trzech Króli. Jak zawsze zaangażowała się w to przedsięwzięcie cała społeczność dzielnicy. I właśnie dlatego też jest
to niezwykle ciekawe i efektowne widowisko.

Mieszkańcy i młodzież szkolna przygotowywali się do tych ulicznych jasełek od miesiąca. Wiele osób pracowało nad scenografią, strojami oraz scenkami. Efekt był zaskakujący. Barwny i liczny orszak wyruszył sprzed Szkoły Podstawowej nr 22 prowadzony przez kolędników. Za nimi w bryczce najważniejsi bohaterowie – trzej królowie, za którymi podążała jeleńska orkiestra górnicza przygrywająca kolędy i mieszkańcy,
również ubrani w stroje z dawnej epoki, z koronami na głowach. Nad pochodem powiewały różnokolorowe flagi reprezentujące trzy strony świata, z których przybyli królowie.

Tak dopracowany pod każdym szczegółem orszak wyruszył w kierunku kościoła parafialnego, zatrzymując się w czterech miejscach, gdzie odgrywane były scenki dramy. Pierwszą, przedstawiającą dwór Heroda
i jego decyzję o rzezi niewiniątek pokazał DK Archetti. Zespół ludowy przywitał królów pastorałką.

Kolejna scenka przygotowana przez uczniów SP 22 opowiadała o kuszeniu w gospodzie, która miała odwieść uczestników od dalszego marszu, zachęcając do spożywania jadła i picia trunków. Trzecią scenkę przy Rynku odegrali uczniowie z SP 21, a była to walka dobra ze złem, ostatnia przed kościołem to pastuszkowie i aniołowie zapraszający do świątyni, których zagrali najmłodsi z PM 19.

Po przekroczeniu bramy anielskiej, parafianie udali się do kościoła, gdzie czekała na nich żywa szopka. Podczas każdego postoju trzej królowie zwracali się do mieszkańców, witali się z nimi i zapraszali do orszaku.

Tekst: ES

Zobacz także: