Trwają właśnie ostatnie przygotowania do planowanej na 25 maja uroczystości. Podopieczni wspólnoty układają kostkę brukową na wjeździe do budynku przy ul. Długiej. Porządkowane jest też miejsce, w którym już wkrótce stanie pomnik.

Jesteśmy już prawie gotowi, choć sporo pracy jeszcze przed nami. Najważniejsze, że pomnik powstał, że udało się zgromadzić wokół tego pomysłu tak wiele osób – podkreśla ks. Mirosław Tosza, opiekun Wspólnoty Betlejem.

Pomysł, by przed budynkiem przy ulicy Długiej w Dąbrowie Narodowej postawić pomnik pana Włodka narodził się kilka miesięcy temu. Pomysłodawcy chcieli pokazać na przykładzie historii tego człowieka, że właściwie w każdym momencie można zmienić swoje życie i uczynić je wartościowym. Przez wiele lat w swoim rodzinnym domu pan Włodek prowadził pijacką melinę. W wypadku kolejowym stracił nogę. Jednak dopiero kiedy jego dom spłonął, a on sam trafił do szpitala, to jego życie zupełnie się zmieniło.

To właśnie z tego szpitala Włodka przywieziono do Betlejem. Świetnie się tu odnalazł. Mimo niepełnosprawności chciał być potrzebny. To dlatego codziennie, niezależnie od aury sprzątał ulicę Długą. Robił to naprawdę starannie, a przy tym był niezwykle pogodnym człowiekiem. Tak zapamiętali go mieszkańcy dzielnicy i wspólnoty Betlejem – wspomina ks. Tosza.

Aby pomnik mógł powstać ruszyła zbiórka pieniędzy i złomu. Do jaworznickiego Betlejem napływały naprawdę niezwykłe pamiątki, które miały zostać przetopione na pomnik lub sprzedane, by pomnik mógł powstać.

Otrzymywaliśmy najróżniejsze rzeczy. Wśród nich medale, ordery, a nawet pierścionek z maleńkim diamentem, wygląda na zaręczynowy. Został przysłany w kopercie, bez żadnego komentarza, dlatego snujemy domysły na temat tego, jaka jest jego historia – śmieje się ks. Mirek.

Już w piątek odbędzie się konferencja. Wśród prelegentów będzie m.in. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Mowa będzie o znaczeniu osób ubogich w Kościele. W sobotę uroczystość związana z odsłonięciem pomnika rozpocznie się o 15.30. Pół godziny później odprawiona zostanie msza święta w intencji śp. Włodka Mostowika i ks. Mirka Toszy z okazji 25 rocznicy święceń kapłańskich. Nabożeństwo celebrował będzie bp Grzegorz Kaszak i zaprzyjaźnieni księża. Po mszy jeszcze koncert Antoniny Krzysztoń przy domu Betlejem. Wstęp jest wolny.

Uwieńczeniem tego wydarzenia będzie koncert zespołu Raz Dwa Trzy, który odbędzie się 26 maja w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie. Bilety kupić można w MDK oraz w siedzibie wspólnoty Betlejem.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: