W poniedziałek, 17 października, w Szczakowej odbyły się przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki uroczystości związane ze stuleciem tego monumentu. Kwiaty złożyły delegacje miejskich instytucji, szkół i stowarzyszeń. Poniedziałkowe wydarzenie miało miejsce dwa dni po 205. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, a zorganizowały je Urząd Miejski w Jaworznie, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna, Muzeum Miasta Jaworzna i Miejskie Centrum Kultury i Sportu.

– Jednym z naszych celów jest troska o miejsca pamięci. Chcemy przypominać o nich lokalnej społeczności, a stulecie jest ku temu wspaniałą okazją – podkreśla Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie i prezes TPMJ. – Świętowanie stu lat pomnika Tadeusza Kościuszki to uroczystość o charakterze patriotycznym, która skupiła wokół siebie placówki oświatowe z terenu Jaworzna, w tym te, które mają za patrona tego narodowego bohatera, czyli SP 1, SP 18 i I Liceum Ogólnokształcące, jak i te, związane ze Szczakową. Mowa tu o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i o SP 10 – wymienia.

Z okazji rocznicy odnowiony został cokół monumentu. Zadbali o to pracownicy Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Po złożeniu kwiatów zebrani przeszli do Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego, gdzie wykład o historii dzielnicy i samego pomnika wygłosił Adrian Rams z jaworznickiego muzeum, a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18 zaprezentowały krótki program artystyczny.

– Mam nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji do tego, abyśmy w tym miejscu, czyli w szczakowskim domu kultury, mogli rozmawiać o historii Szczakowej – podkreślił Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS.

Poniedziałkowe uroczystości są elementem większego przedsięwzięcia – jubileuszu 125-lecia nadania praw miejskich Szczakowej, a także 50-lecia TPMJ i MMJ.

W planach na ten rok organizatorzy jubileuszowego świętowania mają też spotkanie związane z wydaniem monografii Szczakowej, autorstwa Adolfa Tatarczucha.

Pomnik z popiersiem dowódcy powstania wzniesiono w Szczakowej w 1922 roku przy obecnej ul. Kościuszki. Obelisk istniał już wcześniej, ale jeszcze do 1918 roku widniała na nim podobizna cesarza Franciszka Józefa I, który, w czasach zaborów, patronował także szczakowskiej szkole ludowej. – W 1918 roku, jeszcze w czerwcu, czyli zanim Polska odzyskała niepodległość, szczakowianie zerwali popiersie cesarza – wyjaśnia Adrian Rams z MMJ.

Na usunięciu wizerunku władcy jednak się nie skończyło. Po kilku miesiącach mieszkańcy przewrócili też sam pomnik. Z kolei po 4 latach postanowili, że powstanie tam monument upamiętniający właśnie Tadeusza Kościuszkę, który został też patronem szczakowskiej szkoły. Od początku opiekę nad tym miejscem objęli nauczyciele i uczniowie placówki. Do budowy pomnika wykorzystali granit z monumentu Franciszka Józefa. Powieszono też nową tablicę, z rzeźbą, przypominającą polskiego bohatera, i napisem: „Tadeuszowi Kościuszce dziatwa szkolna”. Szczakowski pomnik nie przetrwał jednak II wojny światowej, ale po jej zakończeniu mieszkańcy go odbudowali.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Uczestnicy uroczystości przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: