Świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Bez wątpienia jest to okazja, którą należy odpowiednio uczcić. Toteż już od dobrych kilku miesięcy organizowane są prelekcje, spektakle, koncerty, konkursy, a nawet imprezy sportowe, które mają upamiętniać fakt, że od stu lat nasz kraj znów jest wolny.

W Jaworznie, jak co roku, rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zostanie godnie uczczona. W programie obchodów jest między innymi msza święta odprawiana w intencji Ojczyzny, złożenie kwiatów pod pomnikiem, przejazd motocyklowej husarii ulicami miasta i koncert. Każdy może wybrać coś dla siebie i uczcić święto po swojemu. We wtorek o patriotyzmie dyskutowano w Muzeum Miasta Jaworzna. Wśród dyskutantów byli uczniowie najstarszych klas szkoły podstawowej i dorośli. Mimo różnych doświadczeń prelegenci doszli do dość zgodnych wniosków, że dziś pod tym pojęciem rozumiemy nieco inne wartości niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Młodzi ludzie patriotyzm rozumieją jako troskę o to, co otrzymali od przodków. A więc język, kulturę, literaturę, obyczaje czy sztukę. Dla nich patriotyzm to żywe zainteresowanie tym, co dzieje się w ich dzielnicy i mieście, to troska o rodzinę, aktywność obywatelska, korzystanie z możliwości, jakie daje polszczyzna czy nawet skrupulatna segregacja śmieci, a nie wywożenie ich do lasu.

Ważne jest chyba również to, że młodzi ludzie tak chętnie podjęli ten temat. Organizatorki debaty w muzeum podkreślały, że nie miały żadnych trudności, by zebrać młodzież zainteresowaną udziałem w debacie. Młodzi mieli swoje refleksje, chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i słuchali o doświadczeniach innych. Potrafili merytorycznie bronić swoich poglądów. To budujące. Szczególnie w kontekście niezbyt jednak wysokiej frekwencji podczas niedawnych wyborów samorządowych. Lokale wyborcze odwiedziła przecież tylko połowa uprawnionych do głosowania. Pozostaje mieć nadzieję, że do demokracji trzeba po prostu dorastać, tak jak 100 lat temu dojrzeliśmy do odzyskania swojej państwowości.

Felieton: Grażyna Dębała