XVIII edycja Konkursu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej organizowanego przez Miejskie centrum Kultury i Sportu oraz klub MCKiS Podłęże już za nami. Na scenie w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej swoje wykonania zaprezentowało w sumie ponad trzystu młodych artystów. Zainteresowanie tym przeglądem jest tak duże, że konkursowe przesłuchania trwały aż dwa dni.

W czwartek, 17 września, jurorzy oceniali występy przedszkolaków. Swoje artystyczne talenty prezentowali soliści, duety i zespoły. Jurorzy nie mieli łatwego zadania.

Mieliśmy duży problem, żeby zgodnie wyłonić zwycięzców, bo wszyscy śpiewali pięknie i wszyscy zasłużyli na nagrody. Dzieci były naprawdę doskonale przygotowane. Było pięknie i kolorowo, a sala pękała w szwach – podkreśla Elżbieta Helbin, która przewodniczyła jurorom podczas pierwszego dnia konkursu.

Wśród solistów pierwsza nagroda przypadła Milenie Gąsce z Przedszkola Miejskiego nr 14.

Milenka lubi tańczyć i śpiewać. W przedszkolu zawsze bardzo szybko uczy się tekstu piosenek i śpiewa naprawdę czysto – chwali swoją podopieczną Anna Matusik z PM 14.

Drugi dzień Konkursu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej to występy uczniów. Jurorzy wyłonili najlepszych solistów i zespoły w trzech kategoriach wiekowych. Pierwsza to uczniowie klas I – III. Tutaj najlepszy okazał się duet Hania Radko i Tymon Szewczyk, a wśród solistów triumfowała Alicja Bąk, która reprezentowała Młodzieżowy Dom Kultury.

Występuję bardzo często i lubię to. Dziś przed moim występem był stres, ale nie za duży. Jestem zadowolona z tego, jak mi poszło – ocenia Alicja Bąk.

W kategorii klas IV – VI miejsce pierwsze jako solistka wywalczyła Zofia Pawlik, która triumfowała podwójnie, bo wspólnie z Marysią Urbanik otrzymała też pierwszą nagrodę w kategorii zespoły.

Bardzo się cieszę z tych nagród, tym bardziej, że wszyscy uczestnicy byli naprawdę dobrze przygotowani – ocenia Zosia.

Wśród najstarszych uczestników Konkursu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej w grupie solistów jurorzy najwyżej ocenili występ Aleksandry Łazarz z Młodzieżowego Domu Kultury. Pierwsze miejsce wśród zespołów wyśpiewała natomiast grupa Smile z Bytomia.

Początkowo był mały stres, ale z czasem śpiewało mi się coraz lepiej. Poziom konkursu był naprawdę wysoki – mówiła Ola Łazarz.

Jurorzy również podzielali tę opinię.

Bez wątpienia najwyższy poziom zaprezentowali uczestnicy konkursu, którzy występowali w najstarszej kategorii wiekowej. Mogliśmy tu usłyszeć dwugłosy i wielogłosy czysto zaśpiewane, a to wcale nie jest łatwe zadanie. Nie było zbyt wielu wpadek jeśli chodzi o repertuar. Uczestnicy wybierali piosenki, które mieściły się w tematyce konkursu. Na dużą pochwałę zasługują też organizatorzy konkursu. Wszystko zostało bardzo dobrze przygotowane – podkreślała Renata Gacek, która przewodniczyła jurorom podczas drugiego dnia konkursu.

Najstarszym uczestnikom nagrody wręczył Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Gratuluję świetnych występów i życzę kolejnych sukcesów. Do zobaczenia w przyszłym roku – podsumował dyrektor MCKiS.

Pełna lista laureatów znajduje się tutaj

Tekst: Grażyna Dębała