W Domu Kultury im. Z. Krudzielskiego odbył się XXI Konkurs Piosenki Turystycznej i Ekologicznej. Muzyczna rywalizacja trwała dwa dni, od 20 do 21 października. Wydarzenie organizowane przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu, do szczakowskiego Domu Kultury przyciągnęło przedszkolaków, uczniów i dorosłych jaworznian.

– Tegoroczną edycję Konkursu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej otworzyła najbardziej wdzięczna grupa, czyli przedszkolaki. Maluchy świetnie się prezentowały – wspomina Karolina Dąbrowa z MCKiS.

Pierwsze i drugie miejsce w kategorii solistów wyśpiewały sobie Karolina Siwica oraz Zofia Miech z Przedszkola Miejskiego nr 18. – Zaśpiewałam piosenkę pt. „Po Beskidzie idzie jesień”. Najbardziej podoba mi się w niej refren – mówi Karolinka.

Przedszkolaki z tej placówki na konkurs przyjeżdżają regularnie. – Konkurs Piosenki Turystycznej i Ekologicznej to mój ulubiony. Występujemy tu co roku i zawsze towarzyszą nam duże emocje – opowiada opiekunka solistki, Katarzyna Habowska.

Trzecie miejsce w tej kategorii należało do Moniki Ślusarczyk z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Jaworznie.

W kategorii zespołowej zwyciężyły „Misie” z Przedszkola Miejskiego nr 19 w Jaworznie. Drugie miejsce zajęły „Mądre sowy” z PM 3 w Jaworznie, a trzecie przyznano duetowi, który tworzyły Marta Grabowska i Maria Gaj ze Szkoły Podstawowej nr 9. – Występy dzieci udowodniły, że nauczyciele zwracają uwagę na takie wartości, jakimi są ochrona środowiska, segregacja śmieci, dbanie o czyste powietrze. Widać, że świadomość rośnie. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane, brakowało nam jedynie w ich występach odrobiny spontaniczności – mówi Elżbieta Helbin, przewodnicząca jury.

W piątek wystąpili uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorośli. W kategorii solistów z klas I-III pierwsze miejsce zajęła Milena Gąska z SP 5, drugie przyznano równorzędnie Krzysztofowi Błażejewskiemu z SP 20 oraz Oliwii Jelonek z SP 11. Trzecie miejsce zajęła Anna Kapuśnik z SP 11. Wśród zespołów w tej kategorii wiekowej miejsce pierwsze jurorzy przyznali zespołowi „Wędrujące nutki” z SP 14, drugie zajęły Gabriela Gniłka i Hanna Łętowska z SP 22, a trzecie wywalczył zespół „Ananasy z I klasy” z SP 15.

W kategorii solistów z klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Maria Urbanik z SP 15. – Zaśpiewałam piosenkę o Bieszczadach. To był pomysł mój i taty. Tata akompaniował mi przy występie.

Śpiewanie jest moją pasją, a śpiewam już, odkąd skończyłam 3 lata. Chętnie biorę udział w konkursach muzycznych, a ten jest moim ulubionym – opowiada Maria.

Drugie miejsce należało do Alicji Bąk, a trzecie wyśpiewała Emila Kozieł z SP 7.

Pierwsze miejsce wśród zespołów w tej kategorii wiekowej otrzymał zespół „Czwórka” z SP 4, drugie przyznano zespołowi „Wędrowniczki” z SP 15, a trzecie zajęła grupa „Urwani z choinki” z SP 15.

Udział w muzycznych zmaganiach wzięli także uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz dorośli mieszkańcy. W tej kategorii zarówno pierwszego, jak i trzeciego miejsca nie przyznano. Drugie zajął zespół z VI Szczepu Harcerskiego „Chwaty”.

Jurorzy bardzo wysoko ocenili poziom przygotowania uczestników. – Mamy pewne zastrzeżenia dotyczące doboru repertuaru. Nie wszystkie piosenki związane były z motywami przewodnimi konkursu. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku wszystkie piosenki dotyczyć będą tematów turystycznych i ekologicznych – mówi Agata Kałuża z MCKiS.

Natalia Czeleń

Zespołowi Czwórka jurorzy przyznali pierwszą nagrodę | fot. Natalia Czeleń