…w rękach spędzili kajakarze z całej Polski podczas „Długiego weekendu w dolinie Białej Przemszy”. Imprezę, która odbywała się od 3 do 6 czerwca, zorganizowały Fundacja Tołhaj GDK, jaworznicki magistrat i Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

W czwartek kajakarze płynęli rzeką Białą. W piątek odbył się na Sosinie „Dzień Dziecka w Kajaku”. W sobotę i niedzielę miłośnicy wiosłowania wzięli udział w dwuetapowym Ogólnopolskim Spływie Kajakowym na Białej Przemszy. Start był w Okradzionowie w Dąbrowie Górniczej, a meta w Maczkach w Sosnowcu. – Cieszymy się, że nasza impreza spotkała się tak dużym zainteresowaniem. W spływie wzięło udział 170 osób. Wśród nich byli m.in. mieszkańcy Warki, Wrocławia, Krakowa i Rzeszowa. Z kolei na Sosinie bawiło się z nami aż 120 dzieci z Jaworzna, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Brały udział w różnych konkurencjach sportowych, poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa na wodzie i nauczyły się podstaw techniki pływania kajakiem – wymienia Mariusz Sikora, wiceprezes Fundacji Tołhaj GDK – Pogoda była jak na zamówienie. Tylko rano w sobotę krótko padał deszcz – dodaje.

W sobotę kajakarze wystartowali z Okradzionowa i dopłynęli do sławkowskiej Piernikarki. Przy okazji odbył się też wyścig. Jego uczestnicy rywalizowali w kilku kategoriach: mixtów, dwójek mężczyzn, dwójek kobiet, jedynek mężczyzn i jedynek kobiet oraz klubów kajakowych. W niedzielę kajakarze wrócili do Sławkowa i popłynęli do Maczek. – W sobotę płynąłem ze szwagrem, Leszkiem Pierzchałą. Zajęliśmy trzecie miejsce w kategorii dwójek mężczyzn. W niedzielę wiosłowałem z żoną. Spływ bardzo mi się podobał – przyznaje jaworznianin Jerzy Nieużyła, który swoją przygodę z kajakarstwem rozpoczął już na studiach. To on jest jednym z inicjatorów spływów na Białej Przemszy. Małgorzata Nieużyła wiosłuje od dwóch lat. – Biała Przemsza jest bardzo zaskakująca, ciągle coś się na niej dzieje, nie ma czasu na nudę – stwierdza jaworznianka.

Na podium laureatki w jedynkach kobiet | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Od dwóch lat kajakarką jest dąbrowianka Monika Kamola. Pływała też po Małej Panwi. – Kajakarstwo stało się moją pasją – podkreśla. – Biała Przemsza za każdym razem jest inna. Jest na niej dużo przeszkód, powalonych drzew, gałęzi. Dlatego trzeba uważać, by kajak się nie przewrócił – dodaje.

Nagrody laureatom wyścigu wręczyli Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie, który również brał udział w spływie, i Arkadiusz Hrabia, wicedyrektor ds. sportu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu.

Tymczasem trwają zapisy na „Flis na Przemszy” z Trójkąta Trzech Cesarzy do Chełmka. Odbędzie się on 13 czerwca. Szczegóły i zapisy: 502 210 660 i 602 104 071 oraz mejlowo biuro@kajaki-na-skawie.pl.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Kajakarze przed metą spływu w Maczkach | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska