Rozmowa z Dariuszem Opatrzykiem, prezesem i zawodnikiem Klubu Sportowego Wolant, który jest organizatorem (wspólnie z Miejskim Centrum Kultury i Sportu) 42. Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorów w Badmintonie.

Niemal 250 najlepszych polskich badmintonistów walczy od piątku do niedzieli (4-6 czerwca) o tytuły indywidualnych mistrzostw Polski seniorów. Zawody odbywają się w jaworznickiej Hali Widowiskowo-Sportowej. Jakie znane nazwiska ze świata badmintona znalazły się na liście startowej?

Najbardziej utytułowanymi zawodnikami są na pewno Paweł Gasz z klubu Unia Bieruń, Dorota Grzejdak z UKS-u Kometa Sianów i Dominika Guzik-Płuchowska z AZS-u AGH Kraków. Są multimedalistami mistrzostw Polski seniorów w swoich kategoriach wiekowych. Na podium stają nieprzerwanie od kilkunastu lat. Paweł Gasz i Dorota Grzejdak są też wielokrotnymi medalistami mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Na ostatnich mistrzostwach świata (odbyły się w Katowicach w 2019 roku – przyp. red.) pan Paweł został trzykrotnym wicemistrzem w grze singlowej, deblowej i mixtowej w kat. 75+, pani Dorota zdobyła brązowy medal w grze singlowej w kat. 50+, a Dominika Guzik-Płuchowska zajęła piąte miejsce w grze singlowej w kat. 35+. Poziom ogólnopolskich mistrzostw w Jaworznie będzie więc bardzo wysoki.

Kto w tych zawodach reprezentuje Wolanta?

Z naszego klubu są to cztery osoby. Beata Białek gra w kat. debel i mixt 35+, Jacek Nabrdalik mierzy się w kat. debel 50+, a Maria Rzeźniczek w kat. debel 55+ i mixt 60+. Ostatnim zawodnikiem jestem ja. Występuję w kat. singiel 35+, debel i mixt 40+.

Liczycie na medale?

Oczywiście. I mamy nadzieję, że nie będzie ich mniej niż w zeszłym roku. Z ubiegłorocznych mistrzostw Polski w Sianowie przywieźliśmy do Jaworzna cztery krążki.

Trudno było przygotować imprezę tej rangi?

Zadanie nie należało do łatwych, szczególnie że w czasach pandemii, gdy tak naprawdę nie wiadomo, jak będzie z obostrzeniami, trudno planować coś na sto procent. Ale na szczęście mistrzostwa doszły do skutku i cieszą się dużym zainteresowaniem zawodników z całej Polski. Część z nich nocuje w trzech jaworznickich hotelach. Niestety nie dla wszystkich starczyło miejsca. Bowiem hotelowych gości, z racji obostrzeń, może być w jednym czasie o połowę mniej niż jest miejsc noclegowych. Dlatego niektórzy zawodnicy zamieszkali w hotelach w miastach ościennych.

Zasada 50 procent zajętych miejsc dotyczy też publiczności. W jaworznickiej hali kibice mogą więc zajmować co drugie miejsce.

To prawda, ale bardzo się cieszymy, że mogą wreszcie zasiąść na trybunach. Dlatego serdecznie zapraszamy fanów badmintona, by dopingowali nas w naszych potyczkach. Transmisję z mistrzostw Polski będzie można oglądać też przez trzy dni na kanale You Tube (Badminton Polska), a więc zawody będzie mógł obejrzeć każdy zainteresowany tą dyscypliną. Godziny transmisji w piątek i sobotę to 9.00-22.00, a w niedzielę od godz. 9.00 do godzin popołudniowych. Bardzo zachęcam do oglądania relacji.

To pierwsza tej rangi badmintonowa impreza w naszym mieście. Czy KS Wolant planuje w tym roku organizację innych zawodów?

Tak, planujemy zorganizować jesienią dwie nasze cykliczne imprezy sportowe – Mistrzostwa Jaworzna w badmintonie im. Mirosława Ciołczyka i Grand Prix w grach podwójnych.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Anna Zielonka-Hałczyńska

| fot. Marcin Miłek/KS Wolant