Na terenach poprzemysłowych w północno-zachodniej części miasta trwają intensywne prace. To właśnie tam, na działce wielkości około 300 ha, w okolicy jaworznickich elektrowni, przy węźle dróg A4 z S1 powstaje Jaworznicki Obszar Gospodarczy. Tu mają powstać fabryka samochodów elektrycznych i miejsca pracy nawet dla 12 tys. osób. Urzędnicy podkreślają, że wszystkie działania prowadzone są w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Od początku marca do połowy października trwa okres lęgowy ptaków. Działania prowadzone w tym okresie na terenie JOG nie będą zagrażały istniejącej populacji zwierząt. – Podczas realizacji przedsięwzięcia zapewniamy pełen nadzór przyrodniczy: botaniczny (rośliny), ornitologiczny (ptaki), teriologiczny (bobry i małe ssaki), herpetologiczny (płazy) oraz chiropterologiczny (nietoperze). Reasumując – prowadzony jest stały nadzór przyrodniczy podczas prac, aby skutecznie minimalizować wpływ przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze – zapewnia Piotr Seget z nadzoru przyrodniczego.

Urzędnicy potwierdzają, że odpowiednio przygotowany i zinwentaryzowany teren jest bezpieczny dla bytujących na nim gatunków, a decyzje uchylające obowiązujące przepisy, pozwalają na kontynuowanie prac także po 1 marca, bez uszczerbku dla zwierząt.

Jeszcze przed wycinką drzew ta sprawa była szczegółowo konsultowana z przyrodnikami. Wspólnie zadecydowano między innymi o tym, by ochronić cenny przyrodniczo obszar. Chodzi tu o teren „Zalana Hołda”. Miejsce o powierzchni 10 ha zyskało ochronę przyrodniczą i tworzy teraz, wraz z innymi przyległymi obszarami, około 25 hektarową zieloną przestrzeń JOG-u. – To wyjątkowe przy tworzeniu stref inwestycyjnych, by taka połać przestrzeni zielonych została chronionym obszarem. Teren jest ogrodzony płotkiem herpetologicznym, tak, aby uniemożliwić płazom i innym małym zwierzętom przeniesienie się na teren wycinki. W okresie aktywności płazów, od połowy marca, nadzór przyrodniczy odbywać się będzie dwa razy dziennie – informuje Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

To nie wszystkie działania związane z ochroną przyrody. Jesienią z terenu objętego wycinką przeniesiono m.in. część populacji gatunków chronionych roślin: kruszczyka szerokolistnego, kruszczyka rdzawoczerwonego, pomocnika baldaszkowego i widłaka goździstego. Prace te odbywały się oczywiście pod fachowym nadzorem botaników.

Wygrodzone i zabezpieczone zostały też mrowiska, które – jeśli temperatura wzrośnie do powyżej 10 stopni Celsjusza – zostaną przeniesione w bezpieczne miejsce. – Z wszystkich tych działań zdawany jest raport, wraz z dokumentacją fotograficzną, do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – podkreśla Piotr Seget.

GD

Jaworznicki Obszar Gospodarczy widziany z lotu ptaka | fot. Wiktor Pawuska/Izera z samolotu

Zobacz także: