18 marca przypadał Europejski Dzień Mózgu. Z tej okazji Klub Wega zaprosił młodych ludzi na trening szarych komórek. Mózg to centrum dowodzenia człowieka, kiedy szwankuje głowa, całe ciało jest w tarapatach.
Dzieci rozwiązywały proste zadania z kodowania, ćwiczące spostrzegawczość i logiczne myślenie. Niektórych wciągnęły interaktywne gry logiczne w sieci. Okazało się, że popularne gry świetlicowe, takie jak Bomba, 5 sekund, UNO czy karty „memory”, także mogą posłużyć jako rekwizyt do ćwiczeń, przy okazji integrując młodych ludzi.
Były też praktyczne rady i wskazówki, jak dbać o higienę mózgu, czego się wystrzegać oraz ciekawostki. Pamięć i koncentracja się pogarsza, gdy jesteśmy odwodnieni, bo mózg w 80% składa się z wody. Za zdolności artystyczne odpowiada lewa półkula, która steruje prawą ciała. Mowę, liczenie, zdolności matematyczne kontroluje półkula prawa. Mózg lubi ruch i wysiłek fizyczny, nie znosi papierosów, alkoholu i innych używek. Trzeba się prawidłowo odżywiać, wzbogacać dietę dobre tłuszcze (takie, które są np. w rybach, oliwie z oliwek). Koncentrację poprawiają orzechy. Należy się wysypiać. Na podsumowanie i by utrwalić zdobytą wiedzę, wykonana została info gazetka.

Im bardziej stymulujemy mózg do pracy, tym lepiej on działa. Aktywny mózg jest bardziej odporny na starzenie się, Alzheimera i inne choroby degeneracyjne. Dbajmy o nasze osobiste komputery, sterujące organizmami, by funkcjonować jak najlepiej w dobrym zdrowiu.

Wanda Ciołczyk, instruktor MCKiS

Zobacz także: