Trwające trzy miesiące obchody 20-lecia Galerii Sektor I zakończyły się oficjalnie w sobotę, 3 listopada. Kuratorzy galerii zaprosili gości na tort, finisaż wystaw Art Occupy i ostatni z cyklu koncertów, które od września odbywały się w ramach dwudziestolecia. Zagrał zespół Docetism.

Galerię Sektor I założył w 1998 roku Leszek Lewandowski. Przez 14 lat funkcjonowała w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, a od 2012 roku znalazł swoje miejsce w Jaworznie, przy ul. Mickiewicza 21 w ramach struktur Centrum Kultury Teatru Sztuk. Galeria prezentuje różne formy sztuki współczesnej: malarstwo, rzeźbę i performance, a w jej wnętrzach często odbywają się spotkania z artystycznymi osobowościami czy koncerty.

W Jaworznie czujemy się już jak w domu. A zaczynaliśmy od zera, musieliśmy dotrzeć do odbiorców. Teraz mamy już dużą grupę gości, którzy regularnie nas odwiedzają i na których teraz możemy liczyć. To dzięki nim i artystom obchodzimy ten jubileusz i za to im serdecznie dziękujemy. Jeśli nadal będziemy tak dobrze odbierani, to liczę na kolejne 20-lecie i mam nadzieję, że wychowamy następców, którzy przejmą po nas to miejsce i będą prowadzić je równie dobrze, a może lepiej – mówi Monika Lewandowska, kurator galerii.

Jubileuszowe obchody Sektora rozpoczęły się 3 września. W ciągu trzech miesięcy w ramach “urodzin” odbyły się koncerty, warsztaty, akcje artystyczne, wystawy i spotkania autorskie, blisko 20 niezależnych wydarzeń w ramach różnych dziedzin sztuki. Sobotnie zaproszenie na symboliczny tort było podsumowaniem tych działań i podziękowaniem twórcom i odbiorcom za ich uczestnictwo.

Cieszymy się, że jesteśmy razem z Sektorem I. Stwarza to możliwość współpracy artystów z Teatru Sztuk z Galerią. Mamy poczucie, że razem tworzymy ciężką jednostkę, ale mimo to niezatapialną – mówi Ewa Sałużanka, dyrektor CK Teatru Sztuk.

Tekst: DL