Wiosna to świetny czas, by zadbać o kondycję. O tym, jak ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest aktywność fizyczna rozmawiamy z Przemysławem Starzyckim, jaworznickim trenerem personalnym.

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna?

Aktywność fizyczna niesie wiele dobrego. Jesteśmy zdrowi, a przy tym sprawni. Mamy lepszą kondycję i poprawia się wygląd naszej sylwetki. Aktywność fizyczna sprawia, że częściej się uśmiechamy, częściej myślimy pozytywnie i jesteśmy bardziej pewni siebie. Dlatego warto.

Od czego powinniśmy zacząć, jeśli do tej pory prowadziliśmy „kanapowy” styl życia?

W takiej sytuacji proponuję zacząć od krótkiego spaceru czy jazdy na rowerze. Z czasem aktywność będziemy wydłużać, a jeśli będziemy chcieli wprowadzić inne formy ruchu, takie jak bieganie czy siłownia, to powinniśmy udać się do trenera personalnego, który przedstawi indywidualną propozycję ćwiczeń i ewentualnie skieruje na wykonanie odpowiednich badań.

Jaka ilość codziennego ruchu wystarczy, by zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie i sylwetkę?

Przede wszystkim powinniśmy się ruszać codziennie. Udowodniono naukowo, że wystarczy tygodniowo przeznaczyć 150 minut na aktywność fizyczną, aby pozostać w zdrowiu. Przeznaczmy, więc 30 minut, codziennie, od poniedziałku do piątku. W przypadku osób trenujących, gdy jednostki treningowe są długie i obciążające, powinniśmy przeznaczyć co drugi dzień na odpoczynek lub spacer.

A co jeśli oczekujemy szybkich rezultatów, ale odnosimy wrażenie, że kondycja czy waga stoją w miejscu?

Powody mogą być różne. Jeśli zaczęliśmy się ruszać, a nasza kondycja i samopoczucie się nie poprawiły, musimy ustalić, dlaczego tak jest. Po pierwsze – powinniśmy udać się na badania oraz skonsultować się z lekarzem. Nasza waga, kondycja i samopoczucie są wypadkową naszego stylu życia, na który wpływa sen, ruch, praca, stres czy odżywianie. Jeśli się ruszamy, ale nic nie jemy, to mamy prawo, źle się czuć. Tak samo jak wtedy, gdy ćwiczymy, a nie śpimy. Zbyt mała liczba dostarczonych kalorii przy zwiększonym ruchu i braku snu spowoduje stres i zatrzymanie procesów spalania tkanki tłuszczowej.

Czyli długość snu też odgrywa istotną rolę w aktywnym trybie życia?

Sen jest nieodłącznym elementem przy aktywnym trybie życia. Wraz ze wzrostem aktywności, wzrasta zapotrzebowanie na sen. Z kolei, jeśli mamy problemy ze snem, umiarkowana i powtarzana aktywność fizyczna, będzie skutkować lepszym jakościowo i ilościowo snem.

Prawdą jest, że osoby regularnie trenujące są szczęśliwsze?

Nie znam badań na ten temat, aczkolwiek z moich obserwacji wynika, iż moi podopieczni częściej się uśmiechają. Cokolwiek robimy, najważniejsze, żebyśmy robili to dla siebie, a nie dla innych – satysfakcja i uśmiech gwarantowany.

Czy powinniśmy do systematycznego ćwiczenia zachęcać także dzieci?

Tak, powinniśmy to robić, a najlepszą zachętą jest nasza postawa. Ruszamy się my, więc dla dzieci jest to normalne. Dzieci chłoną jak gąbka, dlatego powinniśmy jak najczęściej spędzać z nimi aktywnie czas, a w przyszłości, to one będą mobilizowały nasze wnuki.

Jakie formy aktywności są odpowiednie dla dzieci?

Przede wszystkim dzieci powinny się bawić ruchem. Powinny też próbować różnych aktywności, żeby mogły sprawdzić, co sprawia im przyjemność. Pływanie, gimnastyka czy gry zespołowe w formie zabaw sprawiają dzieciom radość. Zabawa w berka czy gra w klasy podczas spaceru z najbliższymi to jest to.

Dziękuję za rozmowę.

Natalia Czeleń

Przemysław Starzycki do aktywnego spędzania wolnego czasu zachęca całe rodziny | fot. Dariusz Golik – Fotografia

Zobacz także: