Jaworznianie zdecydowanie poparli kierunek, w jakim zmienia się ich miasto i postawili na dalszy rozwój.

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Jaworznie poznaliśmy wczoraj (24 października), kiedy Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane z naszego miasta.

Wielki wyborczy sukces na swoim koncie zapisał Paweł Silbert, który w wyścigu o fotel prezydenta miasta zdeklasował rywali. Wygrał po raz piąty. Tym razem głosowanie rozstrzygnęło się w już pierwszej turze, a obecny prezydent uzyskał ponad dwukrotnie większą liczbę głosów poparcia niż drugi w tym wyścigu Paweł Bańkowski. Na Pawła Silberta zagłosowało 23511 wyborców. Kandydaturę Pawła Bańkowskiego poparło 11188 jaworznian, a Dawid Bógdał zyskał poparcie 1692 osób.

– Bardzo dziękuję wszystkim państwu, którzy obdarzyliście zaufaniem mnie i moją drużynę z JMM i koalicyjnego PiS. Przed nami ciężka praca i mam nadzieję, mnóstwo ciekawych wyzwań, które będą nadal odmieniać nasze miasto. Bądźmy dumni z Jaworzna – podkreśla Paweł Silbert.

Jaworznianie wybrali swoich przedstawicieli do Rady Miejskiej. Zgodnie z wolą mieszkańców 7 mandatów zdobyli radni z listy Komitetu Wyborczego Jaworzno Moje Miasto. Tyle samo miejsc w Radzie Miejskiej zajmą osoby, które startowały z listy Prawa i Sprawiedliwości, a 9 mandatów wywalczyli kandydaci z listy Komitetu Wyborczego Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Wśród kandydatów do Rady Miejskiej największe poparcie jaworznian zyskała Monika Bryl, dla której niedzielne wybory były bardzo udanym debiutem. Głosy na nią oddały w sumie 1454 osoby. To absolutny rekord w tegorocznych wyborach samorządowych w Jaworznie.

W jaworznickiej Radzie Miejskiej zabraknie przedstawicieli KKW SLD Lewica Razem. Poparcie dla tego ugrupowania wyniosło 7,2 proc. To za mało, by wprowadzić swoich przedstawicieli do Rady. Podobnie było z kandydatami z listy KWW Bógdał, którzy uzyskali poparcie na poziomie niespełna 2 procent.

Niedzielne wybory w naszym mieście przebiegły spokojnie. Nie zanotowano żadnych incydentów. Frekwencja była podobna jak w całym kraju. Jaworzno liczy dziś 87358 mieszkańców, z czego 60319 to jaworznianie z prawem do głosowania.

Frekwencja w Jaworznie wyniosła dokładnie 50,55 proc. Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej podczas niedzielnych wyborów w naszym mieście wydano 30489 kart do głosowania.

Tekst: Grażyna Dębała
Fot. Dawid Litka

Zobacz także: