Zimowa laba dobiegła końca. W poniedziałek, 25 lutego, do jaworznickich szkół wróciło blisko 10 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Akademia Boksu Roberta Gortata zorganizowała zakończenie ferii na lodowisku Miejskiego Centrum Kultury i Sportu przy ul. Moniuszki w sobotę, 23 lutego. Bokserzy przygotowali dla uczestników imprezy różne konkurencje sprawnościowe na lodzie.

Najpierw mieliśmy slalom, później okrążenie lodowiska na czas, a następnie najbardziej wymagającą konkurencję, w której trzeba było wrzucać woreczki do koszy – mówi Ewa Białas, brązowa medalistka Mistrzostw Europy i młodzieżowa mistrzyni Polski w boksie, która prowadziła wszystkie konkurencje.

Teresa Kondoszek, prezes Akademii Boksu Roberta Gortata podkreśla, że jej celem jest organizowanie podobnych wydarzeń sportowo-rekreacyjnych jak najczęściej.

Konkurencje były dość trudne, ale bardzo mi się dziś podobało, chociaż na łyżwach jeździłam dopiero drugi raz w życiu – mówi Zuzia Proksa, jedna z uczestniczek zabawy.

Najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy i upominki.

Większość uczniów czas wolny od szkolnych zajęć spędzała w mieście. O atrakcje w tym okresie zadbały miejskie instytucje. Zajęcia w ramach Akcji Zima odbywały się we wszystkich klubach Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Choć w czasie ferii śniegu było niewiele, to jednak nikt się nie nudził. Oferta przygotowana przez miejskie instytucje była naprawdę bogata. Dzieci, które skorzystały z zaproszeń MCKiS mogły uczestniczyć w zajęciach tanecznych, teatralnych i wokalnych. Wybierać można było zajęcia plastyczne, zabawy świetlicowe albo planszówki. Zainteresowani zgłębiali tajniki kuchni molekularnej, sklejali model samolotu, szyli z filcu albo jeździli na wycieczki. Ferie z klubami MCKiS były też okazją do odwiedzenia teatru, kina i sali zabaw.

Wielu młodych ludzi postawiło na ruch. Jak co roku sporym zainteresowaniem cieszyło się lodowisko, a ferie były ostatnią okazją w tym roku, by pojeździć na łyżwach. Aura sprawiła, że lodowisko tuż po feriach zostało zamknięte.

W czasie ferii bywałam na lodowisku. Bardzo lubię jazdę na łyżwach. Poza tym chodziłam też na zajęcia taneczne – wspomina Liwia Gaj, uczennica z Jaworzna.

Mnóstwo młodych ludzi uczestniczyło w zajęciach sportowo-rekreacyjnych w hali w Osiedlu Stałym. Można było pograć w piłkę nożną i koszykówkę. Z kolei hala na Leopoldzie gromadziła amatorów boksu. Zajęcia z tej sportowej dyscypliny organizowane były z klubem “Jawor TEAM”. Warsztaty taneczne organizowane przez MCKiS działały niczym magnes. Zajęcia prowadzone były
w hali w Osiedlu Stałym.

Do naszych trzech grup wiekowych chętnych nie brakuje, a w czasie ferii ćwiczyliśmy specjalny układ – wyjaśnia Aneta Szczyrzyca, instruktorka z MCKiS.

Warsztaty chwalą też uczestnicy.

Taniec to świetny sposób na zagospodarowanie wolnego czasu. Lubię ruch, więc taniec tym bardziej mi odpowiada – mówi Olimpia Błaś, uczennica z Jaworzna.

Sporo atrakcji na czas ferii przygotowały też inne miejskie instytucje. W Miejskiej Bibliotece Publicznej prowadzone były zajęcia z programowania, była też okazja, by skorzystać z bibliotecznego studia nagrań. W Muzeum dzieci mogły brać udział w zajęciach z modelarstwa kartonowego i dowiedzieć się sporo o średniowiecznych zwyczajach, a dzieci, które ferie spędzały z Archetti brały udział w warsztatach cheerleadres, warsztatach teatralnych i tanecznych.

Tekst: GD, DL

Zobacz także: