Za nami występy w ramach przeglądu teatralnego, tanecznego i wokalnego dziewiętnastej edycji Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży “Jawor”.

Przed jurorami zaprezentują się jeszcze uczestnicy konkursu recytatorskiego i przedszkolaki. W przeglądzie udział biorą młodzi jaworznianie, ale swoje talenty prezentują też mieszkańcy sąsiednich miast. Do Jaworzna przyjechali między innymi uczniowie z Będzina, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Tychów, Chrzanowa i Sosnowca.

W tym roku jako pierwsi na festiwalowej scenie stanęli aktorzy.

Poziom występujących grup jest zróżnicowany. Po prezentowanych na scenie efektach widać wkład pracy opiekunów i młodych artystów. Warto się przyłożyć do tych przygotowań, bo to naprawdę widać – ocenia Urszula Warszawska, przewodnicząca jury podczas przeglądu, który odbył się w Domu Kultury w Szczakowej.

Grand Prix przeglądu teatralnego otrzymał zespół “Czary Mary-Si” z będzińskiej Szkoły Podstawowej nr 6 im. M. Konopnickiej.

Praca ze szkolną grupą teatralną nie jest łatwa, bo artyści rosną i opuszczają szkołę i grupę teatralną. W przygotowania włożyliśmy naprawdę sporo pracy.Po występie mamy oczywiście uwagi do naszych aktorów, ale generalnie trzeba powiedzieć, że nieźle się spisali – podkreślały Agata Dworniczak i Joanna Sączewska, opiekunki zespołu Czary Mary-Si.

W przeglądzie tanecznym nagrody przyznano w trzech kategoriach.Wśród uczniów klas I-III oraz IV-VIII najwyżej oceniono występ tancerzy z “ENDO SQUAD” Studio Ruchu Endorfi na w Katowicach. Pierwszą nagrodę w kategorii wiekowej uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wytańczyli młodzi artyści z “AXEL CREW” Royal Dance Studio przy SP nr 1 w Chrzanowie.

Nagrody odebrali też jaworznianie. Grupa “STARS INSIDE” z Klubu MCKiS „Podłęże” otrzymała wyróżnienie. Aneta Szczyrzyca, instruktorka MCKiS, która na co dzień pracuje z tą grupą nie kryje zadowolenia.

To był pierwszy występ z nową choreografią w sezonie 2018/2019. Był energetyczny i wspaniały – cieszy się instruktorka.

Mimo ogromnego zaangażowania młodych artystów organizatorzy przyznają, że uczestników festiwalu ubywa.

Zainteresowanie jest rzeczywiście mniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Myślę, że wynikać to może choćby z ekonomii. Niestety, dla wielu zespołów już koszty związane z przyjazdem do Jaworzna, uniemożliwiają grupie start w festiwalu – mówi Agata Stelmachów, kierownik obiektów kulturalnych MCKiS.

Już w najbliższy piątek (5 kwietnia) na scenie Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentują się uczestnicy przeglądu recytatorskiego. 18 kwietnia przed jurorami wystąpią przedszkolaki. Przeglądy rozpoczynają się o godzinie 9. Organizatorzy: Miejskie centrum Kultury i Sportu oraz Młodzieżowy Dom Kultury zapraszają, by kibicować uczestnikom festiwalu oraz na Koncert Galowy, który odbędzie się 24 maja w MDK. Początek o godz. 11.00.

Tekst i zdjęcia: Grażyna Dębała