W nadchodzącym miesiącu nie zabraknie też teatralnych atrakcji dla młodych widzów, choć zapewne i towarzyszący im dorośli będą zachwyceni. W trzy niedzielne poranki lipca zapraszamy do plenerowego teatru, którego “scena” zlokalizowana będzie w podcieniach Hali Widowiskowo-Sportowej.

Profesjonalni aktorzy, efektowna scenografia i doskonałe nagłośnienie, by wszyscy mogli wszystko dobrze słyszeć! Do tego krzesełka, leżaki i repertuar idealny dla dziecięcych widzów, a ci, jak wiemy, są najbardziej wymagającą widownią. Czy niedzielny letni poranek może wyglądać lepiej?

Zapraszamy w podcienie Hali Widowiskowo-Sportowej w Jaworznie. Wstęp wolny!


7 lipca, godz. 10.30

“Mama bohatera” – Teatr Gry i Ludzie
Pewien król popadł w finansowe tarapaty. Jeden z wierzycieli, jest niezwykle groźny i niecierpliwy. To Czarny Rycerz. Król, by bronić swego wzywa na pomoc szermierza Dicka van Dycka, licząc na jego spryt i szermierczą sprawność. Ten wyrusza z misją w towarzystwie… swojej mamy.

To opowieść o relacji dziecka z rodzicem – o jej granicach i cienkiej linii pomiędzy opiekuńczością rodzica, a niezależnością dziecka. Oryginalny tekst picturebooka duetu autorskiego Roberto Malo i Francisco Javiera Mateo został poszerzony o kilka epizodów oraz wzbogacony piosenkami.

W warstwie plastycznej, współpraca z Alicją Kocurek, ilustratorką i autorką scenografii, gwarantuje stworzenie nowej jakości: formy odpowiedniej dla teatralnej adaptacji, ale też głęboko osadzonej w sztuce ilustrowania, sztuce przekładania opowieści na obraz. Głównym elementem organizującym przestrzeń gry jest spódnica tytułowej mamy bohatera. W niej skrywać się będą światy i przestrzenie. Z niej wszystko będzie się wyłaniać i do niej powracać. Spódnica będzie zamkową górą, to znów jej wnętrze otworzy się, by ukazać pałacowe komnaty. Na jakiś czas zniknie, rozpadnie się na elementy tworzące jakiś krajobraz, by po chwili znów powrócić do swej właściwej funkcji, stając się częścią garderoby. To swoiste uniwersum przechodzić będzie kolejne metamorfozy, pobudzając wyobraźnię widza i za każdym razem zaskakując go prostotą w budowaniu skojarzeń i iluzji.


14 lipca, godz. 10.30

“Bajka o królewnie Marysi i lodowej górze” – O! Teatr
W czasach kiedy świat był jeszcze taki mały, że “na kulawym koniu można go było przejechać we dwa dni”, królował w Królestwie Srebrnego Szczytu król Patyk z królową Tasiemką. Bardzo kochali oni swoją córkę królewnę Marysię. Dziewczynka była bardzo śliczna, ale będąc ciągle chwaloną i rozpieszczaną stała się samolubna, kapryśna i nieznośna wobec innych. Rodzice postanowili wydać ją za mąż, licząc, że inne kochające serce odmieni charakter ich córki. Tylko kto chciałby mieć tak kapryśną i samolubną żonę? Czy udało się odmienić królewnę, i jaką rolę w tym odegrał czarny łabędź i lodowa góra, dowiedzą się dzieci w trakcie spektaklu.

Przedstawienie uczące dzieci, dlaczego nie warto postępować egoistyczne i jak wiele warte są przyjaźń, miłość czy bycie wrażliwym na drugiego człowieka. Inscenizacja obfituje w humorystyczny język Kornela Makuszyńskiego i korowód barwnych postaci. Jak w każdym spektaklu grupy O!Teatr także w tym, dzieci wciągane są w wydarzenia i zabawy.


21 lipca, godz. 10.30

“Tararysiapaty, czyli jak ryś Ryś wpadł w tarapaty” – O! Teatr
Ryś Ryś tym razem zawędrował o jeden strumyk za daleko. Opuścił las i pierwszy raz napotkał ślady obecności przedziwnego stworzenia jakim jest… człowiek. To zdarzenie wpędzi Rysia w niemałe tarapaty, ponieważ dzikie wysypisko na obrzeżach lasu skrywa wiele niebezpieczeństw. Na szczęście z pomocą przyjdą miejscowi lokatorzy, król szczur i przynajmniej dwie, śpiewające muchy oraz Profesor najmądrzejszy z profesorów.

Pomoc się przyda, tym bardziej że jak legenda głosi – ponoć w stertach śmieci mieszka ogromny… smok. Spektakl będący spojrzeniem na postać i działalność człowieka z perspektywy zwierząt. Humorystyczna przygoda niepozbawiona szczypty filozofii, nawiązująca do klasyki baśni o dzielnym rycerzu, pięknej księżniczce i smoku co ogniem zionie.

Zabawni bohaterowie zapewnią dzieciom wspaniałą rozrywkę – już nasza w tym głowa, by była ona na najwyższym poziomie!


Zobacz także: