Poradnia okulistyczna Miejskiego Centrum Medycznego działająca przy ZLO Podłęże wzbogaciła się o nowe urządzenie do diagnostyki oka. Jest to angio OCT (Optyczna Koherentna Tomografia) służąca do optycznej tomografii oka.

To jedno z najdokładniejszych urządzeń do diagnostyki oka, całości oka, pod kątem różnych schorzeń. Zaletą tego urządzenia jest również, fakt, iż jest ono nieinwazyjne, jego medium działającym jest światło. Jest ono także przyjazne dla pacjenta, ale personel medyczny musi dojść do dużego doświadczenia w wykonywaniu i ocenie badania. Korzystamy z tego urządzenia od miesiąca i dostrzegam kolosalną różnicę w obsłudze i możliwościach, jakie posiada. Poprzednie, z którego korzystaliśmy jako pierwsi w Jaworznie, służyło nam 10 lat i nadal służy. To jest podobnej generacji, ale znacznie rozszerza i przyśpiesza diagnostykę i leczenie. To topowe urządzenie okulistyczne – mówi dr Iwona Śmigielska, specjalista w zakresie okulistyki.

W pełni skomputeryzowane badanie może odbyć się w MCM, a wyniki otrzymuje lekarz nawet w innym budynku. To wpływa na oszczędność czasu i dobrą współpracę. Poprzednie urządzenie OCT oraz to najnowsze są w stanie zdiagnozować szereg schorzeń okulistycznych, których pacjent nawet nie był świadomy, które nie muszą się objawiać bólem albo nie są dyskomfortem, są odkrywane tym badaniem. Kiedyś, jeszcze przed erą OCT, sami byliśmy świadomi, że dzieje się coś niepokojącego ze zdrowiem pacjenta, ale nie mając odpowiedniego sprzętu, nie mogliśmy tego ustalić i wysyłaliśmy go do kliniki lub szpitala. Teraz pacjent jest od razu diagnozowany i szybciej można podjąć leczenie – podkreśla dr Iwona Śmigielska.

Jednymi z poważnych schorzeń, które OCT może zdiagnozować, są schorzenia naczyniowe szeroko pojęte, nieprawidłowości jaskrowe, tzw. starcze zwyrodnienie plamki (AMD), będzie ono też przydatne pacjentom z cukrzycą, która dramatycznie może niszczyć wzrok. – Korzystając z klasycznych, ale dobrych urządzeń okulistycznych, widzę jedynie powierzchnię siatkówki oka, a ten aparat widzi głębiej niż moje oko. Ale nadal nie zastąpi to lekarskiej analizy, jego doświadczenia. To jest badanie dodatkowe, chociaż bardzo szczegółowe i przydatne. Wychodzi od razu wynik, który trzeba analizować – dodaje lekarz okulista.

Jak bardzo przydatne i potrzebne jest to urządzenie, pani doktor przekonała się ponad rok temu. – Pamiętam, miałam potrzebę diagnozowania 30-letniego pacjenta, bo zagrożony był jego wzrok. To urządzenie było dopiero w fazie wprowadzania na rynek. Szukałam punktu, który dysponowałoby tym najnowszym OCT. Udało mi się po ciężkich perturbacjach znaleźć je i zbadać pacjenta – wyjaśnia dr Iwona Śmigielska.
Obecnie czas leczenia i diagnozowania pacjentów znacznie się skraca. A korzystać mogą z niego pacjenci w każdym wieku, nawet dzieci, które współpracują z lekarzem. Skierowanie do lekarza okulisty wystawia lekarz POZ lub specjalista, a ten decyduje o zasadności badania.

Ewa Szpak

Dr Iwona Śmigielska prezentuje najnowsze urządzenie | fot. Ewa Szpak