Cztery medale przywieźli ze stolicy szermierze Victorii 1918 Jaworzno.

Sukcesy odniesione podczas Mistrzostw Polski w Szermierce na Wózkach, które odbyły się w miniony weekend (od 23-25 listopada) są tym bardziej znaczące, że sekcja szermiercza działa w klubie od 30 października tego roku.

Na mistrzostwach nasze miasto reprezentowali: Patrycja Haręza, Mateusz Proksa, Mateusz Kubas, Szymon Lazar. Zawody zorganizowane przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych “Start” oraz Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa trwały trzy dni i były podzielone na kategorie uwzględniające płeć i broń. Rywalizowano w szabli, florecie i szpadzie. Każdy z uczestników, a zgłosiło się 30 mężczyzn i 6 kobiet, brał udział w wybranej – “swojej” konkurencji. Ponieważ jednak do szabli zgłosiło się mało kobiet, walczyły one także z mężczyznami.

W walce na szable rywalizowały tylko cztery kobiety, dlatego postanowiono, abyśmy startowały z mężczyznami. Nie było to łatwe zadanie, bo panowie reprezentowali bardzo wysoki poziom, ale poradziłyśmy sobie – mówi Patrycja Haręza, która w szabli, w kategorii open zdobyła brązowy medal, a w szpadzie i florecie nie miała sobie równych i sięgnęła po dwa złote krążki.

W sobotę i niedzielę na planszach królowały szpada i floret. Jak się okazało, jaworznianie są mocni także w tych rodzajach białej broni. Patrycja Haręza zdobyła dwa złote medale, a Mateusz Proksa wywalczył brązowy medal.

Nasza medalistka trenuje szermierkę od 10 lat. Trzy razy w tygodniu jeździ na treningi, a kilka razy w roku ćwiczy jeszcze podczas dodatkowych zajęć w Warszawie.

W Warszawie ćwiczę bardzo intensywnie, treningi odbywają się nawet dwa razy dziennie. Trenują tam najlepsi zawodnicy. Wszystko odbywa się pod okiem wysoko wykwalifikowanej kadry – zdradza jaworznianka.

Patrycja Haręza przygotowuje się do Pucharu Świata w Kioto, który odbędzie się w połowie grudnia. Od paru lat jest w kadrze narodowej i jak mówi, znów będzie Patrycja Haręza i Mateusz Proksa z trenerami godnie reprezentować Jaworzno i Polskę.

Tekst: ES

Zobacz także: