Ponad setka dzieciaków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczakowej może już korzystać z nowych, atrakcyjnych pomocy dydaktycznych. To naprawdę spora i bardzo pozytywna zmiana dla tej placówki, która przecież ma wyjątkowo trudne zadanie. Uczenie i wychowywanie dzieci niepełnosprawnych intelektualnie jest ogromnym wyzwaniem. Jednocześnie bardzo wdzięcznym (zwłaszcza kiedy u dziecka widać postępy), ale bezsprzecznie trudnym.

Praca nauczyciela w placówce specjalnej w bardzo niewielu chwilach przypomina pracę w szkole masowej. Gwarantuję każdemu nauczycielowi, że jeśli nie znajdzie w sobie odpowiedniej ilości szczerej pasji, nie ma czego szukać w szkole takiej jak jaworznicki SOSW. I to jest mój głęboki ukłon w stronę kadry szczakowskiego ośrodka.

Pamiętam, kiedy w latach 90 niesfornych albo “trudnych” uczniów straszyło się, że wylądują w szkole specjalnej, jak się nie ogarną. Na wielu to nawet działało. No bo kto chciałby tam skończyć? Na szczakowską szkołę mówiło się wtedy Top Gun. I należy tu z całą stanowczością powiedzieć, że nie była to nazwa pochlebna. Obiegowa opinia była taka, że trafiają tam klasowe cwaniaczki, średnio bystre, ale zdecydowanie niedostosowane społecznie. Nikt nie wspominał o dzieciach niepełnosprawnych. Jakże ogromna praca została wykonana od tamtego czasu, jeśli teraz placówka organizuje ogólnopolskie konkursy plastyczne, pokazuje się na większości miejskich imprez i jeszcze zaprasza do siebie gości na różne fajne wydarzenia, które na ten przykład uświetniają występy szkolnego koła teatralnego.

Warto przy okazji uświadomić sobie, że stworzenie kilkuminutowej etiudy, w której grają tylko dzieciaki niepełnosprawne intelektualnie (nawet w stopniu lekkim), to nie jest popołudniowy spacer przez park. Tym większe jest moje uznanie dla tego wszystkiego, co szczakowskiej placówce udało się osiągnąć w ciągu ostatniej dekady czy dwóch. Ze szkoły, do której trafiało się za karę, stała się profesjonalnym ośrodkiem, w którym bardzo sprawnie pracuje się na rzecz niepełnosprawnych.

Tekst: Dawid Litka