Są pieniądze na kompleksową przebudowę ulicy Szczakowskiej. Jaworzniccy urzędnicy już przygotowują przetargi na to zadanie. Inwestycja będzie kosztowała 25 mln zł, ale połowę pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. We wtorek, 8 lutego, Mateusz Morawiecki, premier RP, wraz z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury, ogłosili listę dofinansowanych projektów. Wśród nich znalazło się Jaworzno i przebudowa ulicy Szczakowskiej.

– Mamy duże doświadczenie w projektach zewnętrznych i przebudowie arterii miejskich. Jeśli to możliwe, korzystamy z programów i dofinansowań zewnętrznych. Moi współpracownicy przygotowali wniosek do Ministerstwa Infrastruktury, który uzyskał akceptację, i tym samym otrzymaliśmy ponad 12,5 mln zł finansowego wsparcia – potwierdza prezydent Jaworzna, Paweł Silbert.

Ulica Szczakowska jest ważnym elementem drogowego układu miasta. Ruch jest tu bardzo duży. Drogą codziennie jeżdżą samochody osobowe, ciężarowe, autobusy komunikacji miejskiej i rowerzyści. Droga jest już mocno wyeksploatowana, a planowana przebudowa znacznie poprawi komfort kierowców i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.
– Przebudowa Szczakowskiej jest bardzo potrzebna. Często korzystam z tej drogi i ruch jest tu zazwyczaj naprawdę duży. Dobrze, że udało się zdobyć pieniądze na ten remont – podkreśla Marcin Duszczyk, kierowca z Jaworzna.

W ramach zadania ulica Szczakowska zostanie kompleksowo wyremontowana. Nowe rondo połączy ulice: Miodową, Chropaczówkę, Wachlowskiego i Górnośląską. Piesi zyskają wygodny i bezpieczny chodnik po obu stronach drogi. Od nowego ronda pobiegnie droga dla rowerzystów, która połączona zostanie z tą, która biegnie wzdłuż ulicy Wachlowskiego.

Poprawę odczują też pasażerowie komunikacji miejskiej. Na trasie remontowanej drogi wybudowanych zostanie dziewięć przystanków autobusowych. Pięć z nich będzie miało zatoki, a pozostałe będą po prostu peronami z oświetleniem. Wzrośnie bezpieczeństwo pieszych. W ramach zadania powstanie bowiem 19 doświetlonych przejść dla pieszych.

Łatwiej będzie też zaparkować, bo inwestycja obejmuje wykonanie placu postojowego, który powstanie na skrzyżowaniu z ulicą Kasprzaka, obok Szkoły Podstawowej nr 3. Ten plac przeznaczony będzie do obsługi transportu szkolnego, ale naprzeciw Klubu RELAX powstanie 10 miejsc postojowych poza pasem ruchu, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych.
Co ważne, cała ta inwestycja została tak zaprojektowana, by uzupełniać się z planowaną obwodnicą, czyli ulicą Nowoszczakowską, która powstać ma w kolejnych latach.

– Dzięki rządowemu wsparciu i środkom z budżetu gminy – realizacja tego zadania wkrótce trafi na ścieżkę postępowania zamówień publicznych, a następnie wyłoniony zostanie wykonawca inwestycji przewidzianej na lata 2023-2025. Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie przetargu i realizację tego zadania drogowego, ważnego dla mieszkańców Niedzielisk i północnych części miasta – zapowiada Paweł Silbert.

Grażyna Dębała

Przebudowa ulicy Szczakowskiej będzie kosztowała 25 mln zł, z czego 12,5 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg | fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: