W miniony piątek 24 czerwca na terenie Parkingu Rowerowego przy jaworznickich Plantach pod tzw. “Płaszczką” po raz pierwszy na otwartym powietrzu zorganizowany został Szachowy Festiwal w ramach którego rozgrywane były dwa odrębne turnieje szachowe.
Najpierw od godziny 13.00 na przygotowanych wcześniej szachownicach swoich sił próbowali młodzi adepci i sympatycy królewskiej dyscypliny w ramach Turnieju Szachowego dla Dzieci do lat 16 organizowanego z okazji rozpoczęcia wakacji. Turniej rozgrywany był w jednej grupie – dzieci do lat 16, w ramach tej grupy prowadzona była dodatkowa klasyfikacja – juniorów do lat 10. Zawody prowadzone przez kwalifikowanego sędziego szachowego rozgrywane były tempem gry P10 na dystansie 6 rund. Udział w zawodach dla wszystkich uczestników był bezpłatny. Po około dwóch godzinach zmagań poznaliśmy zwycięzców zarówno w kategorii do lat 10 jak i ogólnej (do lat 16). W sumie rywalizowało w turnieju 16 młodych szachistów – reprezentantów Jaworzna oraz Chrzanowa.

Klasyfikacja do lat 10: miejsce pierwsze Franciszek Pocztowski (Jaworzno) – 4 zdobyte punkty, miejsce drugie Fabian Trzópek (UKS SP8 Chrzanów) – 3 punkty i miejsce trzecie Adam Witoszek (Jaworzno) – również 3 punkty.

Klasyfikacja do lat 16: miejsce pierwsze Michał Gładysek (UKS SP8 Chrzanów) – 5 punktów, miejsce drugie Bartosz Musiał (MCKiS Jaworzno) – również 5 punktów i miejsce trzecie Milena Gładysek (UKS SP8 Chrzanów) – 4,5 pkt.

Wszyscy startujący mogli czuć się wygranymi w tych zawodach a rywalizacja była zacięta i interesująca. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Organizatora – Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Po emocjach związanych z rywalizacją młodych szachistów przyszedł czas na drugą część Festiwalu. Po raz szósty w tym roku, ale po raz pierwszy na otwartym powietrzu, rozegrany został turniej w ramach trwającego od lutego Grand Prix Jaworzna w Szachach. W tej wyjątkowej edycji na starcie zmagań stanęło 42 szachistów, w tym cała czołówka walcząca o triumf w kategorii generalnej. Zawody składają się w sumie z cyklu dziewięciu turniejów, rozgrywane są systemem szwajcarskim zgodnie z regulaminem Grand Prix. Po pięciu edycjach liderem rankingu był młody szachista MCKiS Igor Musiał, który zgromadził na swoim koncie w sumie 30 punktów. W miniony piątek lider nie mógł jednak startować z powodu wyjazdu na inne ważne zawody, więc otworzyła się tym samym szansa dla innych zawodników. Miejsce drugie zajmował do tej pory Maciej Malik (28 punktów) a na pozycji trzeciej plasowała się Jolanta Guzik (27 punktów). W Grand Prix Jaworzna mogą brać udział wszyscy chętni szachiści – nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich turniejach, gdyż do klasyfikacji zaliczane są tylko wyniki z tych cykli w których zawodnik startował. O godzinie 16.00 nastąpiła szybka weryfikacja zawodników i punktualnie o godzinie 16.30 rozpoczęła się prawdziwa walka. Zmagania trwały prawie trzy godziny a emocji i interesujących partii – tak jak wśród zmagań młodszych – nie brakowało. W tej szóstej już edycji Grand Prix najlepszym okazał się reprezentant Czarnych Sosnowiec Seweryn Stokłosa, który zgromadził 6 punktów (6 wygranych i 1 przegrana partia). Drugie miejsce zajął reprezentujący Bytom Krzysztof Cichoń z identycznym dorobkiem punktowym (6 punktów i również 6 wygranych partii). Na trzecim miejscu zawody ukończyła reprezentantka MCKiSu Jaworzno Jolanta Guzik (5 punktów – 4 wygrane, 2 remisy i 1 przegrana partia). O tym jak zacięta była to rywalizacja świadczy chocby fakt, iż kolejnych pięciu zawodników za podium (od 4 do 8 miejsca) zgromadziło również po 5 punktów. Kolejno byli to: Jacek Stachańczyk (MCKiS), Paweł Koza (LKS Sparta Lubliniec), Bogdan Łysik (UKS SP8 Chrzanów), Maciej Malik (UKS Pałac Młodzieży Katowice) oraz Kazimierz Zowada (MCKiS). Wyjątkowo w tej edycji Grand Prix nagrodzono najstarszego i najmłodszego uczestnika a nagrody otrzymali: najstarszy – Roman Budziński (Jaworzno) i najmłodszy Fabian Trzópek (UKS SP8 Chrzanów). Teraz przed uczestnikami Grand Prix wakacyjna przerwa a do końca zmagań pozostały jeszcze trzy turnieje zaplanowane na: 30 września, 21 października oraz finałowy dziewiąty 4 listopada podczas którego wręczone będą nagrody dla najlepszych.

Dodatkową atrakcją podczas trwania całego Festiwalu (od startu gry najmłodszych do końca gry w Grand Prix) cały czas dostępne były trzy stoły wyposażone w szachownice, szachy oraz zegary szachowe dostępne dla wszystkich – młodszych i starszych – którzy mogli rozegrać towarzysko partię szachową lub poćwiczyć grę w szachy na świeżym powietrzu. Impreza mimo iż organizowana po raz pierwszy w takiej formie wypadła okazale i bezproblemowo a lokalizacja zawodów pod “Płaszczką” była trafionym pomysłem.

Turniej Szachowy dla dzieci do lat 16

wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_3699/

Grand Prix Jaworzna w Szachach – szósta edycja zawodów

wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_3500/