Szachiści rywalizujący w Drużynowych Mistrzostw Polski, w ramach III Ligi Śląskiej, spotkali się w byczyńskim Klubie „Niko” na drugiej odsłonie zawodów.

W rozgrywkach organizowanych przez Śląski Związek Szachowy bierze udział 13 ekip z terenu naszego województwa, a wśród nich są oczywiście także przedstawiciele MCKiS Jaworzno! Stawką rywalizacji jest awans dwóch najlepszych drużyn do 2. ligi PZSzach. Z kolei dwa najsłabsze zespoły w stawce opuszczą 3 ligę i w przyszłym sezonie zagrają klasę niżej. Zgodnie z regulaminem ligi każda drużyna musi składać się z 6 zawodników, w tym przynajmniej jednej kobiety. Rozgrywki prowadzone są systemem zjazdowym – gospodarz wyłaniany jest przez Śląski Związek Szachowy (zawsze w ramach jednego zjazdu odbywają się trzy rundy). Turniej rozgrywany zaś jest systemem kołowym (każdy z każdym). Za wygrany mecz drużyna otrzymuje dwa duże punkty do ligowej tabeli.

Pierwsza edycja III ligi odbywała się w Jastrzębiu Zdroju, wtedy szachiści MCKiS stoczyli trzy ważne pojedynki, w których dwa wygrali a jeden zakończył się remisem (wygrane ze Spartą Lubliniec 4,5:1,5 oraz z Ogniskiem Rydułtowy 4:2, remis z ekipą Pszczyńskie Szachy 3:3). Takie wyniki spowodowały, że nasz zespół znalazł się wysoko w tabeli ligowej i na zawody drugiego zjazdu w naszym mieście przystępował w doskonałych humorach licząc na podtrzymanie dobrej serii.

W ramach jaworznickiego zjazdu, który odbył się w weekend 12-13 stycznia, rozegrano trzy kolejne rundy ligowych zmagań. Pierwsze dwa mecze (runda 4 i 5) odbywały się w sobotę. O godzinie 10.00 nasza ekipa walczyła z trudnym i wymagającym rywalem jakim był z pewnością lider tabeli UKS 21 Podlesie. W tym spotkaniu padł sprawiedliwy remis 3:3, a nasz zespół dopisał na swoje konto jeden duży punkt. W tym meczu dla MCKiSu zwycięstwa zanotowali: Paweł Kołoszewski oraz Marcin Rosiński, zremisowali swoje partie Jacek Stachańczyk oraz Piotr Siedliński, a ulegli swoim przeciwnikom Karol Pinkas oraz Natalia Pluta.

Po przerwie obiadowej o godzinie 14.30 MCKiS walczył w drugim swoim spotkaniu, a naszym przeciwnikiem był plasujący się w środku ligowego zestawiania KSz Górnik Lędziny. Tutaj bezdyskusyjne i pewne zwycięstwo 5,5:0,5 odnieśli szachiści z Jaworzna, dopisując dwa duże punkty do ligowej tabeli. W tym spotkaniu zwycięstwa dla nas odnieśli: Paweł Kołoszewski, Marcin Rosicki, Piotr Siedliński, Karol Pinkas oraz Jola Guzik, zremisował swoją partię Jacek Stachańczyk. Tym sposobem sobotę mogliśmy uznać za udaną i w dobrych humorach czekaliśmy na mecz ostatniej rundy zaplanowany dzień później.

W ramach niedzielnej rundy nr 6 MCKiS o zwycięstwo walczył z Roszadą Żory. Gospodarze nie okazali się zbytnio gościnni dla rywali i zanotowali kolejną wygraną, tym razem stosunkiem 4:2. Zwycięstwa dla Jaworzna zanotowali: Paweł Kołoszewski, Marcin Rosicki, Piotr Siedliński oraz Karol Pinkas, niestety wyższość żorzan musieli uznać Jacek Stachańczyk oraz Jola Guzik.

Z perspektywy drużyny MCKiS cały jaworznicki turniej należy uznać za niezwykle udany – nasza drużyna zdobyła 5 dużych punktów, wygrała 11 pojedynków, 3 zremisowała, a reprezentanci Sokoła tylko 4 razy przegrali swoje partie. Dobrą postawę odzwierciedla najlepiej tabela ligowa, w której MCKiS Jaworzno zajmuje obecnie wysokie drugie miejsce, mając tylko punkt straty do lidera – UKS 21 Podlesie II.

Kolejnego zjazd III ligi odbędzie się już w najbliższy weekend – 26-27 stycznia w Molnej za Lublińcem, a organizatorem tych zmagań będzie Sparta Lubliniec. Tam drużyny walczyć będą w trzech kolejnych rundach (7, 8 i 9), a pierwszym rywalem MCKiS’u będzie czwarty w tabeli Hetman Marklowice.

Tabelę rozgrywek oraz wszelkie szczegóły dotyczące III Ligi Ślaskiej Seniorów można znaleźć TUTAJ.

Podczas turnieju w Jaworznie barwy MCKiS Jaworzno reprezentowali:
Paweł Kołoszewski, Marcin Rosicki, Karol Pinkas, Jacek Stachańczyk, Piotr Siedliński, Jolanta Guzik i Natalia Pluta,
ponadto podczas pierwszego zjazdu grali: Dawid Falkowski, Igor Musiał oraz Jan Karweta.

Zobacz także: