W piątek, 7 czerwca, pod Płaszczką rozegrano kolejny turniej w ramach Grand Prix Jaworzna w Szachach. Tym razem o tytuł najlepszego szachisty walczyło blisko 60 zawodników. Organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury i Sportu.

Podczas piątkowego turnieju najlepiej wiodło się Krzysztofowi Siedlińskiemu. Tym samym zawodnik utrzymał się na prowadzeniu w walce o tytuł szachisty Jaworzna. Drugie miejsce zajął Jacek Stachańczyk, a trzecie Igor Musiał. Panowie takie same lokaty utrzymują w głównej klasyfikacji.

– Wziąłem udział we wszystkich turniejach, organizowanych w ramach tegorocznego Grand Prix Jaworzna. Zajmuję teraz 6 miejsce w rankingu, ale się nie poddaję. Uważam, że poziom gry jest wyrównany, ale jest kilku faworytów – mówi Mateusz Kosmala z Mysłowic.

W piątkowym turnieju startował również katowiczanin Andrzej Matuszek, który w szachy gra od 15 lat. – W jaworznickim Grand Prix startuję od dwóch czy trzech lat. Często gra idzie po mojej myśli, ale zdarzyły mi się turnieje, podczas których miałem problem ze skupieniem – zdradza Andrzej Matuszek.

Na jaworznickie Grand Prix w Szachach składa się cykl dziewięciu turniejów. Zmagania rozgrywane są systemem szwajcarskim i w jednej kategorii OPEN. Prowadzona jest jednak dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, 10, 12 i do lat 14. Zawodnicy nie mają obowiązku uczestnictwa we wszystkich edycjach. Do klasyfikacji zaliczone są wyniki z tych cykli, w których zawodnik startował. Cztery pierwsze tegoroczne spotkania rozegrano w sali szachowej w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Piąte z kolei odbyło się w miniony piątek pod Płaszczką.

– Formuła gry w otwartym terenie uatrakcyjniła zmagania zawodnikom i sprawiła, że każdy kibic czy przechodzień może śledzić na żywo walkę oraz trzymać kciuki za naszych zawodników – tłumaczy Paweł Wróbel Działu Sportu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Kolejne spotkanie planowane jest na 28 czerwca, a Grand Prix zakończy się w listopadzie. Organizatorzy podkreślają, że z każdym turniejem rywalizacja jest bardziej zaciekła. Wzrasta bowiem poziom gry uczestników.

– Postępy zaobserwowaliśmy szczególnie u najmłodszych szachistów. Dzieci coraz bardziej liczą się w rankingu. Zresztą, organizując te zawody, mieliśmy nadzieję, że dzieci i młodzież rozwiną swoją technikę i taktykę, nabiorą pewności siebie poprzez grę z dorosłymi – mówi Jolanta Guzik, opiekunka klubu szachowego w MCKiS.

Więcej szczegółów na temat Grand Prix Jaworzna w szachach oraz klubu szachowego uzyskać można u pani Jolanty Guzik pod nr. tel. 609 554 126 oraz na stronie internetowej MCKiS Jaworzno.

NC

Grand Prix Jaworzna przyciąga szachistów z całego regionu | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: