“Aktywne dzielnice” trafiły 13 października do Jeziorek, a dzień później bawiły mieszkańców na Rynku.

W sobotę na placu za klubem Kasztan przygotowano mnóstwo atrakcji nie tylko dla najmłodszych, chociaż to dzieci najbardziej czekały na rozpoczęcie pikniku. Zostały przywitane przez aktorów z Agencji Artystycznej PRYM ART, którzy zaprosili je do Bajkowego świata Smerfów. Dzieci śpiewały, tańczyły ze Smerfami, brały udział w różnych konkursach, odpowiadały na pytania – słowem były tak oczarowane małymi, niebieskimi stworkami, że słychać było tylko gwar, radość, śmiech.

Na stoiskach klubu i Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej czekały na nich zajęcia plastyczne, młodego kreatora, tradycyjnie – malowanie buziek. Były też strefa maluszka, chusta animacyjna, klocki wielkogabarytowe, które najmłodsi układali z pomocą rodziców. Z kolei rodzice z dziećmi mogli brać udział w biegu z przeszkodami.

Jeziorańskie pikniki znane są przede wszystkim z pysznych pieczonych ziemniaków. Tym razem jaworznianie mogli spróbować ich z twarożkiem. Specjał przygotowały animatorki z MCKiS. Były też tradycyjnie pieczone ziemniaki, które zawsze, według sekretnego, rodzinnego przepisu, przyrządza radny Mariusz Burczy. Na łasuchów czekały też: żurek, kiszone ogórki, chleb ze smalcem. Podczas degustacji jaworznianom czas umilał zespół śpiewaczy Jeziorczanki utworami nie tylko ludowymi.

Pod koniec pikniku, po zachodzie słońca ,wszyscy zebrali się przy ognisku i wraz z harcerzami z SP nr 19, przy akompaniamencie gitary, biesiadowali. Ponad 200 osób, całe rodziny, przybyły w niedzielę na Rynek, gdzie odbywał się koncert “Piosenki odkopanej”. Jest to bardzo lubiany i znany już jaworznianom cykl koncertów, ma też wielu fanów, nic więc dziwnego, że tak dużo osób postanowiło spędzić niedzielne popołudnie na Rynku. Muzycy, wśród których są założyciele zespołu – gitarzyści Marek Długopolski i Maciej Talaga wraz z pozostałymi instrumentalistami oraz wokalistkami przypomnieli jaworznianom przeboje polskie z lat 60. i 70. Mieszkańcy oddali się muzycznej atmosferze, śpiewali z artystami, co niektórzy odważniejsi tańczyli.

Cykl tegorocznych wydarzeń związanych z “Aktywnymi dzielnicami” zakończy 27 października piknik w Jeleniu. Organizatorami wszystkich tych imprez są: Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, MCKiS, miejskie instytucje kulturalne. Cykl współfinansowany jest ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tekst: KM

Zobacz także: