22 artystów wystąpi w przeglądzie konkursowym Festiwalu Jeremiego Przybory “Niebywalencja”, który w tym roku odbędzie się w naszym mieście.

Część z nich znamy już w naszym mieście z występów m.in. na deskach CK Teatru Sztuk. To właśnie w budynku dawnego Sokoła odbędzie się w sobotę, 17 listopada pierwszy dzień festiwalu, podczas którego zaprezentują się uczestnicy przeglądu. Spośród nich jurorzy wybiorą najlepszych wykonawców. A do jury organizatorzy zaprosili: Magdalenę Umer, Teresę Drozdę i Jacka Fedorowicza. Na zwycięzcę konkursu czeka tysiąc euro. Ten dzień minie pod hasłem „Herbatka z Przyborą”. Całość rozpocznie się o godz.18.00. Usłyszymy audycję autorstwa redaktor Teresy Drozdy na temat Jeremiego Przybory, w której dziennikarka umieściła ciekawe archiwalne nagrania z udziałem mistrza.

– Uczestnicy konkursu zaprezentują się nie tylko przed jurorami, ale też przed publicznością. Kiedy natomiast jury uda się na naradę, publiczność z pewnością nie będzie się nudzić. Mamy zaplanowaną audycję, ale też chcemy trochę wspólnie pośpiewać utwory Kabaretu Starszych Panów i napić się herbatki – mówi Agnieszka Kozłowska, dyrektor artystyczny festiwalu i komisarz konkursu.

Drugiego dnia (niedziela, 18 listopada) zaplanowano koncert galowy (występ laureatów) i spektakl Magdaleny Umer oraz teatru Mumio „Przybora na 102”. Wszystko w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków o godz. 18.00. Bilety na pierwszy dzień kosztują 20 zł, a na drugi 40 (od 1 listopada 50 zł). Koncerty poprowadzi aktorka Marta Saciuk- -Sędzielarz.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej “PAKA”. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w stulecie urodzin mistrza Przybory w Krakowie. Jednak w tym roku udało się przenieść festiwal do naszego miasta, a współorganizatorami zostały CK Teatr Sztuk, Miejskie Centrum Kultury i Sportu oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

– Jaworzno okazało się bardzo gościnne i miłe. Poza tym nie jest daleko od Krakowa, więc organizacja w waszym mieście nie jest utrudniona. Z naszej strony robimy wszystko i to ważne, żeby impreza nie miała charakteru typowo komercyjnego, choć, rzecz jasna jest biletowana. Organizując festiwal Jeremiego Przybory, chcemy dać możliwość słuchaczom oderwania się na chwilę od tej szarej i czasem smutnej rzeczywistości. Chcemy też zmobilizować młodych artystów, którzy pojawią się na scenie – wyjaśnia Agnieszka Kozłowska.

To także świetna okazja, żeby bardzo mocno zaakcentować obecność naszego miasta na mapie kulturalnej Polski.

– Bardzo się cieszę, że festiwal odbędzie się właśnie u nas. To ważne, żeby twórczość Jeremiego Przybory pielęgnować, a właśnie dzięki takim wydarzeniom udaje się to robić – zaznacza Ewa Sałużanka, dyrektor Teatru Sztuk.

Tekst: Dawid Litka
Foto: Beata Frysztacka

Zobacz także: