Jaworznickie święto teatru za nami. Pięciodniowe Spotkania Teatralne odbyły się w CK Tatrze Sztuk w dniach od 24 do 28 października. Była to 27. edycja tej imprezy.

Początek tegorocznych Spotkań Teatralnych poświęcony był dzieciakom. Pierwszego dnia Barbara Wójcik-Wiktorowicz, instruktorka dziecięcej grupy teatralnej Groszki, poprowadziła świetne warsztaty dla dzieci “Reflektory to nie potwory, czyli jak stanąć przed publicznością”. Drugi dzień to debiut młodych aktorów z grupy Niebieskie Żarówki, prowadzonej przez Katarzynę Pokutę i Macieja Talagę. “Krótka historia o wilkach i kozach” to zabawna i ciepła etiuda opowiadająca o tym, że nie wszystko jest takim, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. Symbolika tego przedstawienia była bardzo mocna, ponieważ Niebieskie Żarówki, to grupa dzieci z autyzmem. Ich przygoda z Teatrem Sztuk rozpoczęła się trzy lata temu podczas projektu “Kulturalny autyzm”, który miał być jednorazowym wydarzeniem. Okazało się jednak, że dzieciaki tak dobrze odebrały zajęcia na deskach teatru, że postanowiono je kontynuować. Rok temu instruktorzy rozpoczęli z dziećmi prawdziwe warsztaty teatralne, których absolutnie niezwykłym efektem był czwartkowy spektakl.

Naszą pierwszą reakcją było niedowierzanie. Nie sądziliśmy, że podołamy, ale Kasia i Maciek utwierdzali nas w przekonaniu, że się uda. I zrobiliśmy to! To było niesamowite przeżycie i bardzo ważny krok dla dzieci – mówi Sylwia Kaszuba, mama Kacpra, jednego z młodych aktorów. Spektakl wyszedł fenomenalnie, a dzieci zrealizowały to, co jeszcze rok temu wydawało się dla wielu zupełnie niemożliwe.

Wiara zwyciężyła i dzieciaki dały sobie cudnie radę. Jestem z nich dumny i przekonany, że jeszcze wiele dobrych rzeczy przed nami – mówi Maciej Talaga.

Grupa nadal będzie pracowała, prawdopodobnie dołączą do nas kolejne dzieci i może uda nam się jeszcze gdzieś ten spektakl wystawić. A od stycznia zaczynamy pracę nad kolejnym – zdradza Katarzyna Pokuta.

W piątek przed jaworznicką publicznością zaprezentowali się studenci szkoły aktorskiej Spot ze świetnym dyplomowym spektaklem “Miłość szuka mieszkania”, a dzień później mysłowicki Teatr Podtekst zaprezentował “Trudny przypadek Jula Waldeckiego”. Finałem był monodram krakowskiej aktorki Hanny Bieluszko “Bóg, ja i pieniądze”.

W tym roku spotkali się u nas aktorzy z przeróżnych półek: profesjonaliści, studenci, amatorzy i nasze kochane dzieciaki. I taki właśnie ma być sens tej imprezy: umożliwienie spotkania się różnym ludziom na deskach naszego teatru. Swietnie się to udało – podsumowuje Ewa Sałużanka, dyrektor CK Teatru Sztuk.

Tekst: DL

Zobacz także: