Orkiestra górnicza ZG Sobieski wystąpiła w czwartek, 22 grudnia, na jaworznickim Rynku. Muzycy dali koncert świąteczny. Nie zabrakło klasyków muzyki poważnej, kolęd i utworów, nawiązujących do Bożego Narodzenia i zimy. Z orkiestrą wystąpiły dwie młode solistki.

– Tym koncertem chcieliśmy złożyć świąteczne i noworoczne życzenia mieszkańcom Jaworzna. Razem z nami wystąpiły też dwie młode, utalentowane wokalistki, Emilia Kozieł i Aleksandra Daniłowska – podkreśla Piotr Krawczyk, dyrygent Orkiestry Dętej Tauron Wydobycie SA Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie. – Staramy się grać dla jaworznian przy różnych okazjach. Graliśmy dla Ukrainy, pod płaszczką w Centrum, z okazji barbórki, a także na pasterce w kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. W Nowym Roku będzie można nas usłyszeć 6 stycznia. Wystąpimy na Rynku, zaraz po Orszaku Trzech Króli – informuje.

W tym roku górnicza orkiestra kopalni Sobieski świętowała ważny jubileusz – 100-lecie swojego istnienia. Powstała bowiem w 1922 roku przy Zrzeszeniu Hejnał. Do 1937 roku grupę prowadził Roman Czaputa. W tym czasie orkiestra występowała na wielu scenach, wzięła też udział w nagraniach dla Polskiego Radia.

Do 1939 roku dyrygentem był Franciszek Kobelski, a po wojnie reaktywacją grupy zajął się Józef Czapla. Działała ona przy kopalni Bierut i zdobywała laury na kolejnych przeglądach orkiestr dętych. Od 1958 do 1964 roku zespołem kierował Józef Czerniak. W tym czasie, oprócz licznych koncertów w mieście i poza jego granicami, orkiestra ponownie nagrała audycję dla Polskiego Radia i znalazła się w gronie laureatów Przeglądu Orkiestr Dętych w Krakowie.

W 1957 roku powstała w Jaworznie kolejna taka grupa, tym razem przy Kopalni Kościuszko Nowa. Muzycy grali pod batutą Kazimierza Szajnera i, podobnie jak ich koledzy z kopalni Bierut, zajmowali wysokie miejsca na muzycznych konkursach w okręgu i województwie.

W 1965 roku obie orkiestry połączyły się ze sobą. W scalonym zespole grało 65 osób, a kierownikiem grupy został Kazimierz Szajner. Po jego śmierci kierownictwo przejął tymczasowo Józef Czerniak, a w 1967 roku dyrygentem został Eugeniusz Dąbek. Po pięciu latach ponownie stanowisko to objął Józef Czerniak. Powołano też drugiego dyrygenta. Został nim Jan Ostrowski. Od 1977 roku głównym kierownikiem był natomiast Marian Ptak, a od 1983 roku batutę przejął Jan Ostrowski. Funkcję dyrygenta sprawował aż do początku 2022 roku.

W tym czasie orkiestra dopisała do swojego konta wiele sukcesów, w tym liczne miejsca na podium i puchary, zdobyte na przeglądach muzycznych. Występowała także podczas eliminacji polskiej reprezentacji do mistrzostw świata w piłce nożnej (mecze Polska-Anglia i Polska-Szwecja). Jaworznicki zespół zagrał też podczas meczu Polska-Niemcy na stadionie w Jaworznie.

W czasie restrukturyzacji górnictwa państwowa KWK Jaworzno przeobraziła się w spółkę pn. ZGE Sobieski Jaworzno III, a po latach stała się własnością Tauronu Polska Energia i częścią spółki Tauron Wydobycie. Orkiestra górnicza działała przez cały ten okres.

Na początku bieżącego roku dyrygenturę objął Piotr Krawczyk, a dotychczasowy dyrygent, Jan Ostrowski, dołączył do grona muzyków i w orkiestrze gra na klarnecie.

Nowy szef górniczej grupy jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie puzonu i tuby. Obecnie pracuje w Big Bandzie Śląskim w Chorzowie, w którym gra na puzonie.

Piotr Krawczyk występował też, jako muzyk i dyrygent, z wieloma innymi orkiestrami dętymi. Grał „Siedem bram Jerozolimy” z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod batutą samego kompozytora utworu, Krzysztofa Pendereckiego, i w czasie mszy św. z okazji beatyfikacji Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

W orkiestrze górniczej ZG Sobieski występują muzycy trzech pokoleń, w tym ci, którzy należą do grupy już od kilku dekad, jak i absolwenci Szkoły Muzycznej w Jaworznie.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Orkiestra górnicza wystąpiła na Rynku z młodymi solistkami | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: