W sobotę, 13 kwietnia na jaworznickim Rynku odbędzie się Jarmark Wielkanocny. Od godziny 9 do 13 na głównym placu miasta można już będzie wczuć się w świąteczną atmosferę. Jarmark to okazja, żeby zdobyć piękne, niezwykle oryginalne i ręcznie robione wielkanocne ozdoby oraz skosztować potraw, które tradycyjnie przygotowuje się na świąteczne śniadanie.

Świąteczne jarmarki to wydarzenia, które są szczególnie lubiane przez jaworznian. Nigdy nie brakuje chętnych, by wziąć w nich udział. Widać, że w przygotowanie świątecznych ozdób, które oferowane są podczas jarmarków, ich autorzy wkładają całe serce. Prawdziwą furorę robią też panie z naszych zespołów śpiewaczych, które przygotowują poczęstunek. Kolejki chętnych, by skosztować tych smakołyków, po prostu nie mają końca – śmieje się Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, organizatora Jarmarku Wielkanocnego.

W wielu miejskich instytucjach przygotowania do Jarmarku trwają już od tygodni. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, a czasu nie zostało już zbyt wiele.

Świąteczne ozdoby przygotowujemy od początku marca. Mamy palmy, pisanki, kurczaki, okolicznościowe pudełka. Przygotowujemy ozdoby, którymi można udekorować świąteczne stoły i takie, które można np. zanieść na cmentarze. Choć wykonanie tych ozdób bywa bardzo czasochłonne, to jednak wszyscy bardzo się do tej pracy przykładają, żeby efekt był zadowalający – podkreśla Monika Włodarczyk-Raczek, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Do jarmarku przygotowują się też panie z jaworznickich zespołów śpiewaczych, które działają przy Miejskim Centrum Kultury i Sportu. Plany już są. Teraz trzeba jeszcze zrobić zakupy i można gotować. Podczas jarmarku skosztować można będzie między innymi jajek z chrzanem, żurku i ciast.

W tym roku, w ramach degustacji, przygotujemy zupę kminkową z jajkami i grzankami. Nie było łatwo się zdecydować na tę konkretną potrawę, ale zależało nam na tym, żeby to było coś oryginalnego, innego niż dotąd. Na naszym stoisku będą też ciasta i świąteczne ozdoby, w tym żywe palmy i trochę origami – wylicza Danuta Dubiel, szefowa Byczynianek.

Organizatorzy przygotowali też niespodziankę dla uczestników Jarmarku Wielkanocnego. Za każde wydane na stoisku 15 zł otrzymać można będzie specjalny kupon. Trzy takie kupony uprawniają do odebrania wielkanocnego baranka lub innej ozdoby.

Tekst: GD