Ręcznie robione ozdoby choinkowe, stroiki z szyszek, jodły, pierniczki, rozgrzewające potrawy – takie atrakcje czekać będą na nas na Rynku 15 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który zdążył się już wpisać w kalendarz stałych imprez miejskich. Organizatorem jarmarku jest MCKiS, który przygotowuje miniscenę dla występujących dzieci, zespołów śpiewaczych, stragany dla szkół i stowarzyszeń oraz wiele niespodzianek. Jedną z nich będzie możliwość wygrania żywej choinki, jeśli zakupi się produkty na kwotę 15 zł. Na jarmark czekają szczególnie dzieci i młodzież z jaworznickich szkół, które są współorganizatorami tego przedsięwzięcia, bo na stoiskach pojawią się ozdoby choinkowe według ich pomysłu i wykonane właśnie przez nie. Każdego roku organiza- torzy zaskakują nas nowymi pomysłami na ozdoby czy prezenty świąteczne. Zajrzeliśmy do kilku instytucji i podpatrzyliśmy, jak wyglądają przygotowania do jarmarku.

W Młodzieżowym Domu Kultury dzieci uczęszczające na zajęcia z ceramiki artystycznej pracują już od dwóch miesięcy i przygotowały choinki i ozdoby choinkowe z białej gliny wykończone bar- wnymi szkliwami. Szkoła Podstawowa nr 19 szykuje sporo niespodzianek a będą to m.in. szyte krasnale z materiału z brodą, czapeczką. Ponadto na ich stoisku będzie można zakupić wieńce na
cmentarz, stroiki na stół, choinki z materiału. 

W tworzenie tych pięknych ozdób angażują się wszyscy pracownicy szkoły. Jest to wspólna praca dzieci, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły. Z czego jestem bardzo dumna – mówi Kinga Jędrzejek, dyrektor szkoły.

Nad wyjątkowymi prezentami świątecznymi i ozdobami na choinkę od kilku tygodni pracują również podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej. Oprócz tradycyjnych stroików z jodły przygotowują
też prezenty pod choinkę z gliny ceramicznej, świeczniki w formie domków, opakowania na prezenty powstające w pracowni introligatorskiej. Pracownia tkactwa robi choinki z wełny, a umie-jętności społecznej aniołki ze wstążek i perełek.

Dodatkowo dostaliśmy zlecenie od Fundacji TAURON, dla której w ramach akcji “Energia bożonarodzeniowa” wykonujemy dekoracje do biur. Dostaliśmy materiały, a nasi podopieczni wykonują ozdoby – zdradza Monika Włodarczyk-Raczek, kierownik WTZ.

Także i panie z zespołów śpiewaczych angażują się w kiermasz, przygotowując żywe stroiki i pyszne potrawy bożonarodzeniowe. Na pewno każdy, kto pojawi się tego dnia na Rynku, będzie miał
możliwość spróbowania pysznych klusek z makiem – tradycyjnego dania Dąbrowianek, makówek, siemieniatki oraz pierniczków. Panie również będą mogły też pochwalić się stroikami z szyszek oraz aniołkami z kordonku.

Tekst: Ewa Szpak

Zobacz także: