22 zawodników sekcji lekkoatletycznej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu wystartowało w Mistrzostwach Śląska Młodzików i Dzieci, które odbyły się w weekend 23 i 24 marca w hali sportowej Ośrodka Kultury w Brzeszczach.

Z zawodów zadowolonych może być większość jaworznickich sportowców, którzy pokazali dobrą formę i poprawili swoje życiowe rekordy. Największy powód do radości ma 13-letni Adam Kukuła, uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 w Jaworznie, który zdobył tytuł Mistrza Śląska w pchnięciu kulą. Jego wynik 11,82 m jest w tym roku najlepszym w tej kategorii wiekowej. Chłopiec może być naprawdę dumny ze swojego osiągnięcia, tym bardziej, że uprawia tę dyscyplinę zaledwie od roku!

Duże powody do radości ma również 11-letnia Oliwia Taborska, która z wynikiem 3,92 m stanęła na podium zawodów w skoku w dal. Dziewczynka dotarła też do finału biegu na 60 m. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 15 uprawia lekką atletykę od roku, a to był jej drugi start w zawodach halowych.

To rzeczywiście przykłady młodych zawodników, którzy w ciągu roku zrobili bardzo duże postępy. Jednak nasza sekcja może też pochwalić się starszymi zawodnikami, którzy niejednokrotnie osiągali już sukcesy w mistrzostwach różnej rangi. Oprócz tego ich młodsi koledzy też regularnie poprawiają swoje wyniki. Poza tym ciągle zapraszamy do nas nowych zawodników, zachęcamy do trenowania królowej sportu – mówi Józef Bednarczyk, trener sekcji lekkiej atletyki MCKiS-u.

Ostatnie, imponujące sukcesy polskich lekkoatletów na arenie międzynarodowej z pewnością powodują, że zainteresowanie tym sportem jest coraz większe. Świetnym przykładem mogą być chociażby tegoroczne Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w Glasgow. Tam polska reprezentacja zwyciężyła klasyfikację medalową, a tacy zawodnicy jak Marcin Lewandowski, Paweł Wojciechowski, młodziutka Ewa Swoboda czy nasza fantastyczna sztafeta kobiet (Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic) wrócili ze Szkocji w roli prawdziwych bohaterów.

Na pewno możemy odczuć dzięki temu taki pozytywny efekt, powiedzieć, że lekkoatletyka jest teraz na topie. Cieszy nas, że do uprawiania sportu garnie się coraz więcej młodych zawodników. Należy jednak zaznaczyć, że ciągle czekamy na odpowiedni obiekt do trenowania w naszym mieście – przyznaje Józef Bednarczyk.

W jaworznie trenuje obecnie ok. 50 młodych lekkoatletów, ale trener zapewnia, że drzwi sekcji dla kolejnych chętnych są otwarte. Zawodnicy szkolą się w konkurencjach biegowych, rzutowych i skokach. Zajęcia prowadzone są w dwóch miejscach: młodsi zawodnicy trenują w Szkole Podstawowej nr 15, a starsi w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej MCKiS-u.

Tekst: Dawid Litka