Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grażyny Bacewicz już od dawna rozsławia nasze miasto nie tylko w województwie, ale w Polsce i za granicą. Uczniowie szkoły biorą udział w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywają laury, udowadniając tym samym, że są naprawdę utalentowani, a sama szkoła jest wylęgarnią tych talentów. Także i tegoroczny rok szkolny, mimo iż większość lekcji odbywała się online, był bardzo udany.

Szkoła może pochwalić się kilkudziesięcioma spektakularnymi sukcesami, nie sposób wymienić wszystkie. W sekcji instrumentów dętych Józef Luborak-Dereń został laureatem III miejsca w IV Ogólnopolskim Konkursie w Wadowicach, Ogólnopolskim Konkursie Obojowym w Białymstoku oraz Festiwalu Obojowym w Miechowie. Kacper Duda zdobył wyróżnienie w XXVII Konkursie Instrumentów Dętych w Dąbrowie Górniczej i Ogólnopolskim Konkursie Obojowym w Miechowie.

Flecistka Zofia Jastrzemska okazała się najlepsza w konkursie Pamus Flow Global Music Competition w Chorwacji, a Maria Pazera otrzymała wyróżnienie II st. w II Internetowym Konkursie Fletowym. Kolejne flecistki również mają na koncie osiągnięcia – Milena Chmura zajęła III miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie w Wadowicach, Paulina Wyżga zdobyła wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Rybniku. W sekcji fortepianu laureatami w V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Krakowie zostali: wyróżnienie Franciszek Sieczkowski, I m. – Adam Tesarczyk i Kajetan Bogota, który zajął też III m. w I Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym w Rudzie Śląskiej. W tym konkursie wyróżnienia otrzymały Antonina Lis, Róża Maciejewska, która ma na koncie jeszcze wyróżnienia: w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kutnie i X Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Kolbuszowej. Antonina Lis wzięła udział w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kownie, zajmując II miejsce. Nie inaczej wyglądają sukcesy w sekcji smyczkowej. Julia Solarz ma na swoim koncie sporo sukcesów i to bardzo znaczących, np.: – II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Sztokholmie, Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku i I Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym w Rudzie Śląskiej oraz III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Stalowej Woli, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Łomiankach i III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Lublinie. Dla Julii każdy konkurs, sukces były ważne. – Trudno wybrać, który sukces jest ważny, bo do każdego konkursu solidnie się przygotowywałam. Tegoroczne konkursy niestety były online. Do końca miałam nadzieję, że będą stacjonarne, ale pandemia pokrzyżowała mi plany. Muzyka jest moją pasją, kocham grać na skrzypcach i w przyszłości chciałabym zostać słynną skrzypaczką – mówi Julia Solarz.

Kolejna młoda skrzypaczka Zosia Psiuk otrzymała trzykrotne wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Częstochowie, Czasławiu i I Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym w Rudzie Śląskiej. W tym konkursie laureatką III miejsca jest Julia Kuczera, a I miejsce Agata Bodnar. Do sukcesu Agata może zaliczyć również I miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Warszawie, natomiast Zofia Pawlik III miejsce w XV Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku.

Ewa Szpak

Młodzi muzycy z PSM z dumą prezentują dyplomy z konkursów | fot. Joanna Kalaga