Jeden z najstarszych w naszym mieście ogrodów działkowych – “Hutnik” w Szczakowej obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.

W 1918 r. na jego obecnym terenie były drewniane domki, w których mieszkali pracownicy huty. Właściciel zakładu, będącego wtedy własnością belgijskiej spółki, pozwolił swoim pracownikom na tworzenie przydomowych niewielkich ogródków. Tak 100 lat temu powstały zalążki ogródków działkowych i taką datę przyjmuje się za początki ROD “Hutnik”.

Kiedy huta szkła upadła i została zlikwidowana, los ogródków działkowych został przesądzony. Pod koniec ubiegłego wieku syndyk masy upadłościowej, mając prawo do majątku huty, planował sprzedać ogródki. Ogłosił przetarg na te tereny, ale na szczęście, dzięki akceptacji władz miasta i syndyka, w 2008 r. wykupił je Polski Związek Działkowców. Ogródki pozostały w rękach byłych pracowników huty i ich rodzin. To jedyny taki ogród w Polsce, który jest własnością działkowiczów.

ROD “Hutnik” dzieli się na cztery sektory obejmujące tereny między Kozim Brodem a ulicą Kolejarzy, które na powierzchni około 2850 metrów kwadratowych gromadzą 106 ogródków. Są one niewielkie, ładnie zadbane, pełne zieleni, kwiatów, drzew, którymi zajmują się przede wszystkim seniorzy. Jeden z ogródków należy do Jacentego Worwy, który od 20 lat mieszka w domu sąsiadującym z działką.

Działką zajmuje się przede wszystkim żona, to jej hobby. Ma tutaj rabaty z kwiatami, warzywami, małą szklarnię z pomidorami – mówi pan Jacenty.

Uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na 26 maja na godz. 16. W Domu Działkowca “Hutnik” przygotowane zostanie spotkanie zaproszonych gości i działkowiczów.

To będzie miłe, biesiadne spotkanie. Zaprosiliśmy prezydenta Pawła Silberta wraz z zastępcami, dyrektora Biura PZD z Okręgu Śląskiego Krzysztofa Teklę, przedstawicieli delegatury sosnowieckiej i oczywiście samych działkowców. Przygotowaliśmy paczki dla najstarszych działkowców z każdego sektora. A czas będzie nam umilał zespół śpiewaczy – zapowiada Paweł Pawłowski, prezes ROD “Hutnik”.

W Jaworznie jest zarejestrowanych 9 ogrodów działkowych w dzielnicach: Łubowiec, Osiedle Stałe, Niedzieliska, Szczakowa, Podwale, Stara Huta.

Tekst: Ewa Szpak

Zobacz także: