Do 10 marca potrwa w Muzeum Miasta Jaworzna wystawa prac słynnego polskiego grafika Pawła Warchoła. Autor prezentuje na niej prawie 30 swoich dzieł. Ekspozycja nosi tytuł „Struktura bieli” i została zorganizowana z inicjatywy Galerii Sektor I, która ma swoją siedzibę w muzealnym gmachu. Kuratorem wystawy jest Leszek Lewandowski.

– Z Pawłem znamy się od liceum. To dobry artysta, który tworzy nieprzerwanie od ukończenia studiów i cały czas zajmuje się sztuką współczesną. I, co istotne, jego twórczość cały czas jest świeża. Paweł nie kopiuje sam siebie. Ciągle robi coś nowego – podkreśla Leszek Lewandowski. – Zapraszamy do obejrzenia prac. Królują wśród nich monochromatyczne grafiki, wykorzystujące ciekawą grę światłocieni. Skłaniają one oko odbiorcy do dostrzeżenia subtelnej struktury bieli – dodaje.

Na wystawie można zobaczyć rysunki wykonane tuszem na kartonie. Są też dużych rozmiarów bilety autobusowe, kolejowe i bilety wstępu do różnych miejsc, w tym do ogrodów botanicznych. Artysta zaprezentował też kilka obrazów, nawiązujących do polskich legend.

Wernisaż odbył się w Jaworznie w piątek 20 stycznia. Nie zabrakło na nim samego autora. Podczas spotkania Paweł Warchoł oprowadził zebranych i opowiedział im o swojej twórczości.

Artysta zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią. Tworzy grafikę wydawniczą i plakaty. Jego prace są znane w kraju i za granicą. Prezentował je na wielu wystawach, m.in. w Berlinie, Münster, Haidelbergu, Norymberdze, Barcelonie, Pilźnie, Ostrawie, Żylinie, Budapeszcie czy Amsterdamie. Stworzył wiele cykli rysunkowych, które wykonał tuszem na kartonach. To np. cykle pt. „Holzmachiny” (wizja mrocznego i strasznego świata, pozbawionego kontroli), „Oratio” (jest interpretacją stacji drogi krzyżowej) czy „Warchoły” (to portrety wujków artysty).

Paweł Warchoł jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym np. trzeciej nagrody „KUNST ’91” Haus der Kunst w Monachium, drugiej nagrody III Biennale Rysunku Środkowoeuropejskiego w Pilźnie, głównej nagrody XXIV Konkursu Rysunku Sant Lluc i XLI Międzynarodowego Konkursu Rysunku Fundacji Ynglada-Guillot w Barcelonie. Ma też na koncie nagrody grand prix, w tym np. w ramach 7. Międzynarodowego Biennale Rysunku w Melbourne.

Grafiki Polaka można obejrzeć w muzeach na różnych kontynentach. – Wystawę w MMJ można obejrzeć w dogodnym czasie. Wystarczy najpierw skontaktować się z nami, dzwoniąc do muzeum, i umówić termin. Zapraszamy zarówno do południa, jak i po południu. Również w weekendy. Oferujemy oprowadzenie kuratorskie, zarówno grupom, jak i osobom indywidualnym – zaznacza Monika Lewandowska z Galerii Sektor I.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Monika i Leszek Lewandowscy prezentują wystawę grafik
| fot. Anna Zielonka-Hałczyńska