Praca w Jaworznie ma być coraz lepsza! Prezydent Paweł Silbert ogłosił wprowadzenie zupełnie nowego programu skierowanego do pracowników, przedsiębiorców i inwestorów.
Podczas Wakacyjnych Targów Pracy, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej we wtorek, 5 czerwca, zaprezentowany został program “Jaworzno: Strefa lepszej pracy”.
To oparta na trzech filarach propozycja, której założeniem jest zachęcanie inwestorów i przedsiębiorców do tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy w naszym mieście.

To oczywiste, że chcielibyśmy, żeby praca była lepsza: lepiej płatna, dająca szansę na rozwój i by ludzie czuli się ze swoją pracą dobrze. A jest tak wtedy, kiedy przynosi ona satysfakcję i wiąże się z odpowiednim wynagrodzeniem – mówił prezydent Paweł Silbert.

Pierwszy z filarów programu zakłada tworzenie w naszym mieście nowoczesnych miejsc pracy, które dawałyby satysfakcję ludziom ambitnym i z pomysłem. Ma być on w pewnej mierze oparty na stworzeniu Centrum Badawczo-Rozwojowego, które pracować będzie m.in. nad autonomizacją pojazdów. Jaworzno ma też mieć specjalną ofertę dla nowoczesnych firm transportowych czy zakładów z branży samochodowej, które miałyby preferencyjne warunki dla swoich działalności w naszym mieście.

Drugi z filarów zakłada, że w Jaworznie praca będzie lepiej płatna. Żeby to osiągnąć, musi być prowadzona odpowiednia polityka podatkowa, oferowane różne ulgi i programy, które zachęcą przedsiębiorców do regularnego podnoszenia wynagrodzeń.

Tu jest też miejsce dla młodych ludzi, na których opierać będziemy przyszłość i to w nich musimy inwestować. Stąd wiele skierowanych właśnie do nich, propozycji. Zależy nam też, żeby mieszkańcy mogli się rozwijać zawodowo i mieli możliwość wyboru różnych ścieżek tego rozwoju – mówił prezydent Silbert.

I to właśnie “Szansa na rozwój” jest trzecim z filarów programu.

Poprzez rozszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej na cały kraj (zapowiadanej przez rząd), promowanie innowacyjnych działań, współpracę z doświadczonymi przedsiębiorstwami i szkolnictwem zawodowym czy dostęp do szkoleń i dofinansowań wspierać w rozwoju zarówno pracowników, jak i młodych przedsiębiorców, również tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją działalność.

Wakacyjne Targi Pracy to inicjatywa PUP i Młodzieżowego Centrum Kariery w Jaworznie w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane wcześniej przez młodych mieszkańców naszego miasta. Podczas targów prezentowane były zarówno oferty pracy tymczasowej, jak i stałej.

Targi dla młodych

Ponad 400 młodych jaworznian odwiedziło w ciągu kilku zaledwie godzin Wakacyjne Targi Pracy.

Na kilkunastu stanowiskach prezentowane były oferty pracy dla absolwentów szkół oraz młodzieży uczącej się i szukającej zajęcia na wakacje. Można było wybierać wśród różnych branż, choć najwięcej pracowników poszukiwanych jest obecnie do produkcji i przemysłu. Prezentowali się zarówno pracodawcy, jak i agencje zatrudnienia, Ochotnicze Hufce Pracy i Urzędy Pracy. Spora część ofert dotyczyła sezonowej pracy za granicą: w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Holandii. Jeśli jednak ktoś szukał pracy na miejscu, również miał w czym wybierać. Oferowane były zajęcia wakacyjne, ale również praca stała. Uczestnicy targów mogli też wysłuchać prelekcji o pracy wakacyjnej za granicą oraz o agencjach pracy tymczasowej. Prezentowana była innowacyjna aplikacja, testowana przez jaworznicki PUP, instant.job.

Dzięki współpracy z wieloma podmiotami, m.in. z Urzędem Miasta, Młodzieżową Radą Miasta czy Ochotniczymi Hufcami Pracy organizowanie takich inicjatyw, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jest możliwe. Mam nadzieję, że Wakacyjne Targi Pracy wpiszą się na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń w naszym mieście – powiedział Łukasz Curyło, p.o. dyrektora PUP.

Tekst: DL

Zobacz także: