Nowoczesny quad i laweta do jego przewożenia, dron z wyposażeniem, czyli kamerą radiometryczną, akumulatorem, anteną i plecakiem oraz specjalny zestaw ratowniczy to tylko niektóre spośród elementów wyposażenia, jakie we wtorek, 29 listopada, przekazano strażakom ochotnikom z Dąbrowy Narodowej.

Sprzęt to wsparcie dla grupy poszukiwawczej. Te zakupy dla strażaków ochotników to realizacja zwycięskiego projektu, wybranego przez mieszkańców w ramach dziewiątej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt sprzętu to około 200 tys. zł.

Na ręce Wojciecha Łukaszewskiego, prezesa OSP Dąbrowa Narodowa sprzęt strażakom przekazał Łukasz Kolarczyk, zastępca prezydenta miasta. – W Jaworznie dbamy o bezpieczeństwo naszych mieszkańców i wspieramy nasze służby. Kolejny sprzęt dotarł do strażaków. Druhowie z OSP Dąbrowa Narodowa z dużym zaangażowaniem i pasją realizują cel, którym jest stworzenieprofesjonalnej grupy poszukiwawczo-ratowniczej, a także pozyskują środki z Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Gratuluję tej postawy i skuteczności – podkreśla Łukasz Kolarczyk.

We wtorkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie st. bryg. Patrycjusz Fudała oraz jego zastępca mł. bryg. Bartosz Smolarczyk, pomysłodawca projektu Paweł Jastrząb, Paweł Szłapa, prezes miejskiego oddziału Związku OSP RP w Jaworznie, Janusz Skulich, pełnomocnik prezydenta miasta ds. bezpieczeństwa, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z Jaworzna oraz druhowie OSP Dąbrowa Narodowa.

Stworzenie Jaworznickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej to innowacyjny projekt mieszkańców, w tym oczywiście społeczności strażackiej. Główny cel to poprawa bezpieczeństwa w mieście. Wyposażenie, które we wtorek trafiło do strażaków z Dąbrowy Narodowej, daje służbom ratowniczym możliwość szybkiego i skutecznego reagowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu jaworznian. W skład grupy wchodzą wyszkoleni ratownicy Państwowej Straży Pożarnej i ochotnicy z jednostki w Dąbrowie Narodowej.

Do prowadzenia poszukiwań w trudno dostępnym terenie strażacy otrzymali m.in. quada, deskę ratowniczą, szyny Kramera, specjalistyczne buty i odzież, rękawice, hełmy i wózek ratowniczy.

GD

Sprzęt dla strażaków to jedno z zadań zrealizowanych w ramach JBO
| fot. Materiały UM Jaworzno