Jaworzniccy strażacy mogą już korzystać z nowego samochodu. Kluczyki do Toyoty Corolli w piątek, 17 lutego, uroczyście przekazał im Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Auto udało się kupić dzięki finansowemu wsparciu ze strony miasta. Pieniądze z jaworznickiego budżetu wykorzystano też na instalację nowego systemu odciągania spalin w jaworznickiej siedzibie Państwowej Straży Pożarnej. W piątkowej uroczystości uczestniczyli też Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna, Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, oraz Artur Dzikowski, pełnomocnik prezydenta Jaworzna ds. nadzoru właścicielskiego.

Z miejskiego budżetu na realizację tych zadań przeznaczono 265 tys. zł. To pieniądze przekazane w ramach funduszu wsparcia. Strażacy nie kryją, że zakup lekkiego, specjalnego samochodu operacyjnego oraz dostawa i uruchomienie odciągów spalin dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych w ich jaworznickiej siedzibie, to inwestycje, na które niecierpliwie czekali. Komendant miejski st. bryg. Patrycjusz Fudała w trakcie spotkania podziękował władzom miasta za wsparcie finansowe, które umożliwiło realizację ważnych dla strażaków inwestycji. – To inwestycje, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa strażaków. Nowy samochód zastąpi wysłużone auto, a system odciągania spalin, choć nie jest inwestycją widowiskową, to jednak bardzo ważną i cenną – przekonuje Patrycjusz Fudała.

Strażacy informują, że nowy pojazd, który w piątek uroczyście odebrali, zastąpił wysłużony, ponad dwudziestoletni samochód używany do tej pory. Toyota umożliwi sprawne przemieszczanie się funkcjonariuszy podczas wykonywania obowiązków służbowych. Natomiast system odciągów służy do usuwania spalin, pochodzących z uruchamianych pojazdów ratowniczych w strażackim garażu. Dzięki nowoczesnej i sprawnej instalacji strażacy nie są narażeni na wdychanie szkodliwych substancji, podczas przygotowania do wyjazdu oraz prac konserwacyjnych.

Podczas piątkowej uroczystości Paweł Silbert podziękował strażakom za ich codzienną pracę. – Dzięki intensywnej, zaangażowanej i wykonywanej z pasją pracy, mieszkańcy naszego miasta mogą czuć się bezpiecznie. Od 20 lat obserwuję, jak straż pożarna się przeobraża. Doskonale pamiętam, jak było i widzę, jak jest dzisiaj. Jestem ogromnie rad, że nasze wspólne wysiłki przynoszą wymierne efekty. Za tym wszystkim stoją ludzie, ale dobry i sprawny sprzęt też jest ogromnie ważny – podkreśla Paweł Silbert.

GD

Nowy samochód dla jaworznickich strażaków udało się kupić dzięki finansowemu wsparciu ze strony miasta | fot. Grażyna Dębała