Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Dąbrowy Narodowej reprezentowała Jaworzno w V Powiatowych Halowych Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Międzybrodziu Żywieckim. Młodzi strażacy ochotnicy wrócili do Jaworzna z medalem, zajmując podczas zawodów trzecie miejsce.

Strażackie zmagania odbyły się w sobotę, 4 marca, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. Udział w konkursie mogli wziąć członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, którzy urodzili się w latach od 2007 do 2013, czyli znajdują się w przedziale wiekowym od 10 do 16 lat. W rywalizacji udział brali chłopcy i dziewczęta.

W zawodach wystartowało w sumie trzynaście drużyn z powiatu żywieckiego oraz tradycyjnie drużyna jaworznicka, reprezentująca OSP Dąbrowa Narodowa. Każda drużyna składała się z pięciu zawodników oraz zawodnika rezerwowego. – Nasza jednostka wystawiła na zawodach dwie drużyny po 6 druhów. Obydwie drużyny dały z siebie wszystko. Po ciężkiej rywalizacji i dużym zmęczeniu nasza drużyna zdobyła podium, zajęliśmy trzecie miejsce. Jesteśmy z tego dumni, ale wynik i zajęte miejsca to nie wszystko. Dla nas liczy się przede wszystkim uczciwa rywalizacja, sprawdzenie swoich umiejętności i dobra zabawa – mówi Jarosław Klimczyk z dąbrowskiej OSP.

Zawodnicy mieli do pokonania tor przeszkód. Na początek druhowie musieli przebyć rów z wodą tak, by nie nastąpić na linię oznaczającą jego początek lub koniec czy nie wpaść pomiędzy linie. Kolejnym wyzwaniem było pokonanie 70 cm ściany. Potem zawodnik musiał dopasować nazwy sprzętu do właściwych przedmiotów. Testem sprawnościowym było też pokonanie tunelu, wejście na kładkę, wejście i zejście z drabiny czy przejście pod tyczką oraz przeskok nad płotkiem lekkoatletycznym. Zawodnicy musieli też zwinąć wąż strażacki w sposób alarmowy oraz przenieść gaśnicę do wyznaczonego miejsca. Druhowie przeszli też punkt z węzłami, gdzie musieli wykazać się szybkością i sprawnością manualną. Musieli także zbudować linię gaśniczą. Zadanie to polega na tym, że zawodnik zabiera prądownicę oraz wąż, podbiega do rozdzielacza i łączy wąż z nasadą rozdzielacza. Następnie łączy wąż z prądownicą i biegnie w kierunku mety, rozciągając linię gaśniczą, trzymając za prądownicę lub wąż.

Organizatorami zawodów były Ochotnicza Straż Pożarna w Międzybrodziu Żywieckim, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu oraz Urząd Gminy Czernichów.

Natalia Czeleń

Podczas zawodów Jaworzno reprezentowali strażacy z Dąbrowy Narodowej
| fot. Fotografia Ratownicza Jarosław Klimczyk

Zobacz także: