W piątek, 10 listopada, bywalcy dwóch dziennych domów dla seniorów wybrali się na wycieczkę do Palmiarni w Gliwicach. Seniorów zachwyciły egzotyczne rośliny i zwierzęta. Do Jaworzna wrócili zrelaksowani i z nową energią. – Nasi seniorzy nie lubią nudy i monotonii. Cenią zróżnicowane zajęcia i zawsze wyczekują wszelkich inicjatyw związanych z wycieczkami, wyjściami – podkreśla Jacek Szkółka, kierownik dziennego domu „Senior-WIGOR” w Szczakowej.

Seniorzy zwiedzali palmiarnię pod okiem przewodników, którzy opowiadali im o występujących tam roślinach. Uczestnicy wycieczki wybrali się też na wspólny obiad. Humory im dopisywały. Wszyscy zgodnie podkreślają, że z niecierpliwością oczekują kolejnych podróży.

Dzienne domy dla seniorów w Jaworznie to miejsca, w którym mieszkańcy w jesieni życia, nieaktywni już zawodowo, mogą miło spędzić czas i zadbać o swoją kondycję i samopoczucie. Można tu zawrzeć trwałe przyjaźnie. Seniorzy chętnie biorą udział w proponowanych im aktywnościach. Wykonują ćwiczenia poprawiające pamięć i tworzą unikalne prace artystyczne. Biorą także udział w gimnastyce. Bywalcy dziennych domów biorą udział w imprezach kulturalnych, co jest doskonałą okazją, by integrować środowiska.

Jeden z jaworznickich dziennych domów znajduje się w Szczakowej przy ul. Jagiellońskiej 18, a drugi na Leopoldzie przy ul. Grunwaldzkiej 183. Prowadzi je Stowarzyszenie „Nasza Przystań”, a działania wspiera gmina i jaworznicki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie.

Natalia Czeleń

Seniorzy zwiedzili Palmiarnię w Gliwicach
| fot. Materiały Stowarzyszenia Nasza Przystań

Zobacz także: