Ponad 150 członków 11 zespołów ludowych wystąpiło na scenie Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej podczas drugiej edycji Spotkań z Tradycją RegionALE w środę, 24 października.

– To inicjatywa, która ma pokazać, że znajdujemy się na styku kultur małopolskiej i śląskiej. Jaworznickie zespoły śpiewacze reprezentują kulturę małopolską, ale na nasze spotkania zapraszane są również zespoły śląskie – tłumaczy Barbara Halaś, kierownik działu kultury Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, która zainicjowała przegląd RegionALE.

W środę zaprezentowały się wszystkie jaworznickie zespoły ludowe: Jaworznianki, Byczynianki, Borowiacy, Jelenianki, Dobrzanki, Ciężkowianki, Dąbrowianki, Jeziorczanki i Szczakowianki. Na Spotkania z Tradycją po raz drugi przyjechała Kapela Kosztowioki, prowadzona przez Krystynę Gomółę, a po raz pierwszy na szczakowskiej scenie zaprezentował się śląski ludowy zespół śpiewaczy Zawodzianki pod kierownictwem Stanisława Wodnickiego.

W wydarzeniu wzięli udział Tadeusz Kaczmarek, wiceprezydent miasta i Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, który zapewnił panie i panów z zespołów śpiewaczych, że ta impreza, choć nowa, jest już ważnym elementem jaworznickiego kalendarza wydarzeń kulturalnych.

– Kiedy dwa lata temu Spotkanie na styku kultur współpracownicy przyszli do mnie i zaproponowali taki festiwal, nie miałem najmniejszych wątpliwości, że to bardzo dobry pomysł. I miło dziś widzieć, że ta sala jest w całości zapełniona. A chcę powiedzieć, że nasze plany sięgają dalej. Chcemy ten festiwal rozwijać i chcemy, by państwo mogli tę piękną tradycję prezentować przed jeszcze szerszą publicznością – mówił ze sceny dyrektor Kuś.

Tekst i foto: Dawid Litka

Zobacz także: