Jesienna odsłona akcji „Widzimy się na pasach” została zainaugurowana. Organizatorzy tej kampanii za cel stawiają sobie uwrażliwienie pieszych i kierowców, by w sąsiedztwie przejść dla pieszych i skrzyżowań zachowywali oni szczególną ostrożność. Kampania to jeden z elementów jaworznickiego programu TARCZA. W ramach tego przedsięwzięcia policjanci i strażnicy miejscy edukują pieszych oraz kierowców i rozdają opaski odblaskowe przy wybranych przejściach dla pieszych. Spotkać ich można będzie między innymi we wtorek, 21 listopada, przy centrum przesiadkowym MCIT.

Miejska akcja w trosce o bezpieczeństwo po raz z pierwszy wystartowała w naszym mieście w lutym. Realizują ją pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie, strażnicy miejscy oraz funkcjonariusze jaworznickiej policji. – Podobnie jak podczas poprzedniej edycji akcji, będziemy rozmawiać z pieszymi i kierowcami. Będziemy też rozdawać odblaski – potwierdza sierż. sztab. Justyna Wiszowaty, rzeczniczka jaworznickiej Komendy Miejskiej Policji.

Podczas rozmów z jaworznianami przedstawiciele miejskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przypominają pieszym, że pomimo zmian w przepisach drogowych, dających im pierwszeństwo na pasach, powinni zawsze zachować szczególną ostrożność, wchodząc na pasy. – Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność ze względu na zmrok i trudne warunki atmosferyczne jest zdecydowanie utrudniona – podkreśla Jacek Sowa z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Organizatorzy akcji przypomną też mieszkańcom o konieczności noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. – Odblaski mogą znacząco ograniczyć liczbę wypadków z udziałem pieszych. Używanie elementów odblaskowych lub kamizelek może uratować życie, bo pieszy widoczny z daleka daje kierującemu pojazdem czas na odpowiednią reakcję – mówi Justyna Wiszowaty.

Do zachowania szczególnej ostrożności na drogach zobowiązani są także kierujący pojazdami. – Kierowcy powinni zwalniać przed przejściami dla pieszych – przypomina oficer prasowy jaworznickiej policji.

Jedno ze spotkań z mieszkańcami w ramach akcji „Widzimy się na pasach” zaplanowane zostało na 21 listopada, w godz. 11-12 przy centrum przesiadkowym MCIT. Po raz kolejny mundurowych spotkać będzie można także we wtorek, 28 listopada, w godz. 11-12 przy skrzyżowaniu ulic Matejki z Grunwaldzką.

Organizatorzy informują, że harmonogram akcji może ulec zmianie.

Natalia Czeleń

Akcja „Widzimy się na pasach” realizowana jest w ramach programu TARCZA | fot. Materiały UM

Zobacz także: