Razem kręcą kilometry, maszerują, morsują – i tak od 5 lat. Grupa rowerzystów, Niepokonani Jaworzno, obchodziła swoje urodziny. Okolicznościowy rajd zorganizowali w niedzielę, 20 listopada. Cykliści wystartowali z jaworznickiego Rynku, a ich celem była Sosina.

Rowerowa grupa Niepokonani Jaworzno powstała 21 listopada 2017 r. – Na początku do Niepokonanych należało tylko 10 osób. Obecnie grupę tworzy 50 pasjonatów. Większość rowerzystów kończy sezon, gdy pogoda jest niesprzyjająca. Natomiast my kręcimy przez cały rok, bo lubimy wyzwania. Niestraszna nam żadna pogoda. Choć naszą największą pasją są rowery, to otwarci jesteśmy na każdą aktywność – opowiada Gabriela Brodzik z Niepokonanych.

Rowerzyści przez 5 lat swojego kręcenia ciężko pracowali na piękne wspomnienia. – Słyniemy głównie z wycieczek rowerowych, ale można nas spotkać również na rolkach, biegach, rajdach z kijkami. Od dwóch lat także morsujemy – mówi Łukasz Dubiel.

Do wspólnego świętowania cykliści zaprosili wszystkich mieszkańców miasta. Udział w wydarzeniu wzięli także rowerzyści z Mysłowic. Każdy uczestnik jubileuszowego rajdu mógł sam wybrać sposób, w jaki dotrze nad Sosinę. Niektórzy jechali na rowerach, rolkach, inni maszerowali z kijkami do nordic walking. Część gości wybrała po prostu spacer. Na mecie czekały pyszny tort i ognisko z kiełbaskami. Rowerzyści wykonali jeszcze honorowy objazd wokół Sosiny, a także wzięli udział w plenerowym treningu zumby. Mróz i śnieg ich nie zniechęciły.
5. urodziny Niepokonanych były świetną okazją do wspomnień. Cykliści zaprezentowali w czasie jubileuszowej imprezy na Sosinie swoje pamiątki. – Przez te lata zgromadziliśmy liczne medale, puchary i wiele innych przedmiotów, które darzymy sentymentem – opowiada Łukasz Dubiel.

Niepokonani poprosili uczestników imprezy o wpisanie się do ich pamiętnika, a 5. urodziny okazały się też idealną okazją do wyróżnienia grupy za wkład w promocję zdrowego stylu życia w naszym mieście.

– Miałem zaszczyt odczytać okolicznościowy list gratulacyjny od prezydenta Pawła Silberta dla Niepokonanych Jaworzno oraz przekazać od siebie specjalny dyplom w podziękowaniu za zaangażowanie w działalność prospołeczną – wspomina Dawid Domagalski, radny Rady Miejskiej.

Za wieloletnie wsparcie podziękowania Niepokonanym złożyli także wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jaworznie. Młodzież samodzielnie wykonała tekturową makietę roweru.

Choć emocje po imprezie urodzinowej jeszcze nie opadły, Niepokonani Jaworzno planują kolejne wydarzenia. Zapraszają wszystkich do udziału w akcji mikołajkowej, która odbędzie się 4 grudnia.

W tym roku grupa zbierać będzie dla dzieci słodycze i artykuły do prac plastycznych. Pomoc trafi do podopiecznych jaworznickiego domu dziecka, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II oraz Ośrodka Rehabilitacyjnego. To to nie koniec wyzwań.

– Największe wyzwanie dla nas to marzenie dzieci z domu dziecka, czyli trampolina. Mikołaje z grupy rowerowej Niepokonani Jaworzno nie zawiodą – zapewniają miłośnicy jazdy rowerowej. Niepokonani w tym celu zbierać będą datki do puszki. O terminie i miejscu zbiórki pieniędzy i darów informować będą na swojej stronie facebookowej „Niepokonani Jaworzno”.

Natalia Czeleń

Niepokonani i przyjaciele przed startem rajdu | fot. Natalia Czeleń